Co musimy wiedzieć o dzisiejszych kartach graficznych?

1
1024
Fot.Pixabay

Kupowanie kart graficznych z roku na rok staje się coraz twardszym orzechem do zgryzienia. Dlaczego tak się dzieje? Mamy na rynku dostęp do coraz większej ilości modeli. W dodatku nie tylko liczba poszczególnych podzespołów komputerowych wpływa na trudność z wyborem. Dostęp do kart graficznych jest dziś niezwykle prosty. Dlatego też, gdy przyjrzymy się dziesiątkom wydań o podobnych parametrach, nie mamy pojęcia, na które się zdecydować. W poniższym wpisie pomożemy wam rozwiać wszelkie wątpliwości i zapoznamy się z niezbędnikami, na które musicie zwrócić uwagę podczas wyboru karty graficznej.

Współczynnik kształtu karty graficznej

Chociaż wiele osób całkowicie pomija tę zależność, musisz upewnić się, że twoja obudowa pomieści kartę graficzną, która wybierzesz. Spójrz na długość, wysokość oraz grubość karty. Zwróć uwagę na to, czy w miejscu, w którym należy ją wpiąć, jest dostatecznie dużo przestrzeni. Karty mają różne wersje. Odpowiadają one nie tylko samym parametrom, ale także ich rozmiarom. Możesz spotkać się produktem, jakim jest karta graficzna dwugniazdkowa, trzygniazdkowa lub jednogniazdkowa. Istnieją również karty w wersji slim, które są umieszczane w laptopach z uwagi na ograniczone miejsce w obudowie. Zwróć uwagę na to, że, nawet gdy karta graficzna optycznie wydaje się niewielka, jej obudowa lub radiator mogą zablokować dostęp do sąsiedniego gniazda w komputerze. Jeżeli twoja płyta główna jest niewielka, musisz poszukać karty graficznej o ograniczonych rozmiarach.

Fot.Pixabay

Rozpraszanie ciepła

Miara rozpraszania ciepła podaje nam niezwykle istotny aspekt, na który musimy zwrócić uwagę podczas wybierania karty graficznej. Nie tylko informuje nas o tym, w jakich warunkach karta może zacząć się przegrzewać, ale także podaje nam niezbędną liczbę watów do obsługi karty. To bardzo ważna informacje. Dla przykładu, gdy używacie karty graficznej, która pobiera podczas podstawowego trybu pracy ponad 250 watów i procesor pobiera 100 watów, musicie bacznie obserwować swój zasilacz. Jeżeli wasz zasilacz ma jedynie 400 watów, a musi obsłużyć urządzenia, które mogą wykroczyć poza powyższą moc zasilania, bardzo prawdopodobne, że zestaw zacznie się przegrzewać. Jeżeli jednak macie zasilacza, który ma, chociaż 600 watów, najprawdopodobniej obsłużycie większość zestawów dostępnych na dzisiejszym rynku. Wyjątkiem mogą być najpotężniejsze karty graficzne, które charakteryzują się niezwykle wysokim poborem mocy. W takim przypadku konieczny może być zakup zasilacza o mocy 800 watów.

Złącza zasilacza

Większość kart graficznych nadających się do gier pobiera więcej niż 75 watów mocy. Niektóre z nich mogą wymagać podpięcia do więcej niż jednego złącza zasilania. Jeżeli w twoim zasilaczu znajduje się zbyt niska ilość podłączeń, karta graficzna nie będzie mogła osiągnąć właściwych wyników. Jeżeli zasilacz ten nie ma ilości złączy, której potrzebujesz, konieczne będzie uaktualnienie tej części w zestawie. Najlepszym wyborem będą adaptery, które pobierają energię z kilku złączy jednocześnie.

Porty w karcie graficznej

Porty dostępne w karcie graficznej to krytyczny aspekt, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Niektóre monitory korzystają z HDMI, inne używają display port. Najstarsze jednostki korzystają z DVI. Upewnij się, że karta, którą kupisz, ma złącza potrzebne niezbędne do twojego monitora. W przeciwnym wypadku będziesz musiał kupić adapter lub potencjalne nowy wyświetlacz, który będzie pasował do wejść karty graficznej.

Szybkość zegara karty graficznej

Między kartami z takim samym GPU, niektóre z nich będą podkręcane do wyższych prędkości maksymalnych. Może to mieć pewien wpływ na liczbę klatek na sekundę, które uzyskamy podczas grania w wymagające tytuły. Pamiętajmy jednak o tym, że prędkość zegara graficznego w karcie to tylko ułamek między parametrami, które mają wpływ na faktyczną prędkość karty. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę ilość VRAM, architekturę karty oraz liczbę jej rdzeni. Dopiero połączenie tych wszystkich aspektów zaowocuje właściwą prędkością przetwarzania obrazu w karcie.

Fot.Pixabay

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here