Jak wybrać kartę graficzną do komputera?

5
1112
Fot.Pixabay

Każdy komputer potrzebuje podzespołów do poprawnego działania. Jednakże i podzespoły w komputerze składają się też z innych mniejszych części budujących całość. Jeśli zależy wam na tym, aby zdecydować się na właściwą kartę graficzną, musicie zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z nich jest VRAM znajdujący się w kartach. Chociaż najnowsze GPU kart mogą mieć nawet 24 GB, prawdopodobnie niedzielny gracz zadowoli się znacznie mniejszą liczbą. Mimo wszystko przepustowość i pamięć dynamiczna karty to nie jedyna rzecz, którą musicie rozważyć przed jej wyborem. Aby nieco przybliżyć to zagadnienie, zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty, które musimy mieć na uwadze, kupując nową kartę graficzną.

Taktowanie procesora karty i osbługa pamięci

Szybkość taktowania waszej karty graficznej to jeden z najważniejszych elementów układanki, dlatego też warto poświęcić chwilę na ten temat. Karta graficzna ma pewną moc obliczeniową. Jest ona określana za pomocą cykli obliczeniowych. Dzięki temu możecie dowiedzieć się, jak bardzo wydajna jest karta graficzna danej generacji od producenta, który was zainteresował. Drugim aspektem związanym z prędkością jest obsługa pamięci karty. Możemy to wytłumaczyć za pośrednictwem akumulatorów. Możecie wyobrazić sobie, że karta graficzna ma pewnego rodzaju dwa akumulatory. Pierwszy akumulator podstawowy pracuje zawsze, gdy karta graficzna musi wyświetlać obraz. Drugi z kolei uaktywnia się dopiero, podczas gdy karta graficzna musi uporać się z trudnymi zadaniami. Drugi akumulator pozostanie w spoczynku do momentu, gdy karta nie zostanie obciążona większą ilością pracy. Mechanizm ten pozwala uchronić kartę przed przegrzewaniem się. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, karta graficzna pozostaje w działaniu akumulatora podstawowego. Dzięki temu wasza karta nie zużywa się tak szybko.

Fot.Pixabay

Chłodzenie karty graficznej i możliwość chłodzenia

Karta graficzna to bardzo często obok procesora wasza najpotężniejsza część w komputerze. Pamiętaj jednak o tym, że moc twojej karty graficznej będzie zależała w dużej mierze od jej chłodzenia. Jeżeli karta zacznie się przegrzewać, pobór mocy zostanie zmniejszony. Musimy zatem pamiętać o tym, aby utrzymać kartę w bezpiecznej temperaturze. Przegrzana karta będzie systematycznie zmniejszała swoją wydajność. Ostatecznie może przestać działać. Samo korzystanie z przegrzanej karty również nie należy do najprzyjemniejszych. W miarę za nagrzewaniem się tej części komputera wentylatory przyspieszają, próbując schłodzić kartę. W efekcie zaczynają huczeć. Zwykle prowadzi to do dyskomfortu podczas korzystania z komputera. Jeżeli zatem zainwestujesz w kartę z dobrymi radiatorami i wysokiej klasy chłodzeniem, możesz mieć pewność co do jej cichej pracy.

Jaką cenę powinniśmy spożytkować na kartę graficzną?

Możesz całymi dniami zastanawiać się nad różnorodnymi czynnikami, które determinują zależność karty graficznej. Prawdopodobnie jednak ostatecznym czynnikiem wpływającym na to, które części komputerowe wybierzesz, będzie twój budżet. Ile zatem możemy wydać na procesor, kartę graficzną i wszystkie inne dodatki? Powinniśmy rozpatrywać budżet na podstawie kilku uogólnień. Pierwszy, najmniej wymagający wariant to zintegrowana karta graficzna. Są one tanie. Ich ceny zwykle nie przekraczają kilkuset złotych. Mimo tego, że nie nadają się do pracy przy nowoczesnych grach wymagających obsługi dużej ilości grafiki jednocześnie, spełnią swoje zadanie w przypadku starszych tytułów. Jeżeli jednak nie jesteś niedzielnym graczem i celujesz w kartę, która będzie się dobrze sprawowała po włączeniu gier z tej dekady, przygotuj się na wydatek w granicy tysiąca złotych. Takie karty zwykle umożliwią włączenie większości gier na średnich ustawieniach. Jeżeli jednak poszukujecie grafiki na wysokim poziomie lub szukacie możliwości na unowocześnienie komputera, sprawa wygląda inaczej. Najnowsze karty to koszt rzędu kilku tysięcy.

Fot.Pixabay

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here