Najlepsze systemy operacyjne do pracy w domu

3
1103
Fot.Pixabay

Użytkownicy komputerów i laptopów od wielu lat toczą nieustanną bitwę słowną na temat tego, który z systemów operacyjnych jest najlepszy. Zazwyczaj debaty dotyczą dwóch pozycji. Windowsa i MacOS. Mimo wszystko bardzo często do dysputy zostaje wtrącony trzeci kandydat, czyli Linux. Chociaż 20 lat temu wielu z nas nie korzystało z Linuxa, dziś systemy pochodzące z jego źródła stają się nieco bardziej popularne. Najpopularniejsze systemy operacyjne prawdopodobnie zyskują na sławie dzięki swojej kompatybilności o wielu możliwościom. Czy wszystkie jednak oferują taką samą swobodę i dynamikę podczas działania? Sprawdźmy to.

Czym różnią się systemy operacyjne serwerów i systemy dla zwykłych użytkowników?

Kiedy chcemy porównać systemy operacyjne, powinniśmy na samym początku wyznaczyć jasną granicę między systemami dla serwera i dla użytkowników prywatnych. Ma to kluczowe znaczenie z uwagi na to, że systemy dla serwerów mają w swojej strukturze różnice, które wpływają na sposób i jakość użytkowania. Mówiąc najprościej, zwykły system operacyjny po prostu uruchamia nasze programy. W przypadku Windowsa najczęściej obsłużymy różnorodne przeglądarki, Excel, Word i programy typu Adobe. Dodatkowo twórcy najpopularniejszych systemów dbają o to, aby ich odbiorcy mogli zagrać w swoje ulubione gry. W skład systemów operacyjnych dla użytku prywatnego bardzo często w grę wchodzą też różnorodne aplikacje ułatwiające przeglądanie sieci oraz obsługę poczty mailowej. Najważniejszą różnicą będzie jednak cena. Zwykłe systemy są tańsze od wersji serwerowej. Systemy serwerowe są z kolei droższe z kilku powodów. Mają one więcej pamięci, stanowią odrębny serwer dla poczty i są zoptymalizowaną siecią, która posłuży wielu osobom jednocześnie. Zwykłe systemy operacyjne posłużą jednemu właścicielowi.

Fot.Pixabay

Najlepszy system do użytku domowego

Najpopularniejsze zagadnienie to systemy operacyjne przeznaczonego do domowego użytku. Prawdopodobnie moglibyśmy o nich dużo powiedzieć. Zazwyczaj jednak całe zagadnienie sprowadza się do systemów Windows i MacOS. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Te systemu to fantastyczny wybór. Są szczególnie wygodne w przypadku wykonywania prostych zadań na komputerach i laptopach. Są łatwe w użyciu, dzięki czemu sprzyja wszystkim bez względu na poziom obycia z internetem i elektroniką. Jeżeli jednak mielibyśmy wybierać system do obsługi serwera domowego, raczej uszczuplilibyśmy wybór do Windowsa i Linuxa. W przypadku konfiguracji więcej niż jednego sprzętu w systemie MacOS nie sprawdzi się tak dobrze, jak Windows i Linux. Jeżeli szukasz darmowego systemu do obsługi serwera domowego, prawdopodobnie wybierzesz OS oparty na Linuxie. Windows pozwala szybko i w niezwykle prosty sposób zoptymalizować sieć domową bez względu na ilość podpiętego sprzętu, jednak jego cena nie jest zachwycająca. Poniżej przedstawimy kilka wersji Linuxa, które pomogą ci ominąć koszta.

Ubuntu

Listę zaczniemy od najpopularniejszego z systemów bazujących na kodzie Linuxa. Wybór ten jest o tyle dobry, że sprzyja osobom, które nie mają jeszcze zbyt wiele doświadczenia z systemami innymi od Windowsa. Chociaż Ubuntu nie został stworzony z myślą o tym, żeby obsługiwać sieć domowych serwerów, wiele osób korzysta z niego w ten sposób, ponieważ jest niezwykle prosty w obsłudze. Jeżeli jesteś nowicjuszem, będzie to idealny wybór.

Debian

Debian zaraz po Ubuntu jest jedną z najstarszych wersji Linuxa. Oznacza to, że za projektem stoi wiele lat rozwoju. W przypadku Debiana, pomimo braku popularności mamy dostęp do tysięcy różnorodnych aplikacji ułatwiających poruszanie się po systemie. Według użytkowników Debian ma jednak jedną zasadniczą wadę na tle innych systemów opartych na kodzie Linuxa. Jest nią trudność związana z instalacją i konfiguracją systemu w taki sposób, aby wszystko poprawnie działało. Po instalacji musimy przejść przez pasmo konfiguracji, które nie są zbyt oczywiste dla nowicjuszy. Nic dziwnego, że niektórzy mogą się pogubić. Z tego powodu Debian jest zazwyczaj użytkowany jako serwer lub zwyczajny system operacyjny przez osoby zaznajomione z działaniem Linuxa.

Fot.Pixabay

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here