W które używane części komputerowe warto inwestować?

2
1268
Fot.Pixabay

Samodzielne budowanie komputera jest najczęściej uważane za drogi i nie do końca opłacalny pomysł. Czy możliwe jest jednak, aby zaoszczędzić pieniądze dzięki używanym częściom? Każdy komputer składa się z wielu różnorodnych komponentów. Czy wiesz, które z nich są bezpieczne do odkupienia z drugiej ręki? Okazuje się, że nie każdy używany sprzęt potrafi spełnić swoje zadanie na dostatecznym poziomie. Jednak dla większości z nas okazjonalny zakup pozwoli na opanowanie budżetu. Nic dziwnego, że kupno drogich części o połowę taniej kusi większość osób. W naszym wpisie przedstawiamy przykłady komponentów komputerowych, które wykorzystacie więcej niż jeden raz.

Procesor do komputera

Jeżeli chcecie zaoszczędzić pieniądze, kupując komputer, powinniście przede wszystkim postawić na zakup używanej jednostki centralnej. Jest to jeden z najdroższych komponentów, który zwykle działa przez wiele lat. Procesor jest w komputerze niezbędny. To swego rodzaju silnik, który pozwala zespolić ze sobą resztę części komputerowych. Bez solidnego procesora żaden komputer nie będzie działał płynnie. Na tym etapie powinniście upewnić się, że wybrany przez was używany procesor działa. To bardzo ważne, ponieważ uszkodzony procesor może doprowadzić do przepalenia innych części, które do niego podłączycie. Procesory są zazwyczaj wytrzymałe. Jeśli nie wylejecie na nie płynów lub nie uszkodzicie ich w sposób mechaniczny, prawdopodobnie posłużą przez pewien czas. Dzięki tej charakterystyce procesory stanowią bezpieczny cel zakupu z drugiej ręki. Z pewnością całkowicie nowy posłuży dłużej. Pamiętaj jednak o tym, że procesor trudno zepsuć. Nawet jeżeli grozi mu przegrzanie, automatycznie wyłączy się, aby ochronić inne części komputera.

Fot.Pixabay

Obudowy, pokrowce i narzędzia do przenoszenia innych części

Podczas wyboru obudowy do swojego własnoręcznie składanego komputera, możecie zaoszczędzić nieco grosza, kupując używane komponenty. Pamiętajcie, że wszelkie plastikowe pokrowce, dodatki wizualne, obudowy do komputerów to jedynie materiał, który pełni funkcję estetyczną. Nie wymagajcie od nich, nie wiadomo czego, jeżeli przyświeca wam cel związany z oszczędzaniem. Nawet pięcioletnia obudowa, w której zamkniecie swoje części do komputera, będzie spełniała swoje zadanie. Jeżeli nie znajdziecie na niej widocznych wgnieceń, zadrapań i innych uszkodzeń fizyczny oznacza to, że może zostać poddana recyklingowi. To, co może zostać poddane ewentualnym uszkodzeniom to łącza USB i otwory na wentylator. Bardzo łatwo jednak zlokalizować problem. Z drugiej strony są to elementy, które trudno uszkodzić, dlatego też rzadko zdarza się, aby stanowiły problem. Kupno nowoczesnej obudowy ze stali to czasem koszt połowy karty graficznej. Jeżeli pragniesz zbudować ekonomiczny zestaw, wybierz używaną wersję.

Kable zasilające i inne przewodniki elektryczne

Wszystko, co ma związek z dostawą prądu do naszego urządzenia, jest zazwyczaj delikatne. Pragniemy, aby było na gwarancji lub staramy się otrzymać od zaufanej osoby. Budując niedrogi zestaw komputerowy, powinniście jednak zwrócić uwagę na to, że kable zasilające, wszelkiego rodzaju przedłużacze i niezbędne do pracy sprzętu listwy mają długą żywotność. Trudno znaleźć okablowanie, które jest całkowicie niesprawne lub zostało trwale uszkodzone. Większość z nas prawdopodobnie ma w domu starą listwę z kontaktem lub kilka dziesięcioletnich kabli, które nadal działają. Prawda jest taka, że te elementy możemy śmiało odkupić od innych za przysłowiowe grosze. Dopóki nie zostaną zalane lub zgięte do momentu, w którym pękną, prawdopodobnie posłużą nam przez następne kilka lat. Dodatkowym atutem odkupowania kabli jest to, że niezwykle łatwo zdeterminować to, czy faktycznie działają. W razie ewentualnych niepewności poproś sprzedawcę o podłączenie kabla.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here