W dzisiejszych czasach zaczynamy postrzegać chromebooki jako pewnego rodzaju odpowiedniki laptopów. Niewątpliwie nie możemy sprzeciwić się temu, że ich popularność idzie w parze z użytecznością. Co więcej, chromebooki zaczynają być też postrzegane jako eleganckie odpowiedniki laptopów, przez co kupujemy je jeszcze chętniej. Chromebook głównie wykorzystywany jest do pracy przez internet, dlatego też nie wymaga od laików szczegółowego zapoznania się z systemem operacyjnym. Wiele osób zastanawia się nad porównaniem klasycznych laptopów z chromebookiem z uwagi na to, że jest on nieco tańszy. Zatem jak wypada chromebook przy typowym laptopie? Dziś postaramy się to sprawdzić.
Czym są chromebooki?
Chromeebooki pojawiły się na ogólnodostępnym dla nas rynku już niemal 10 lat temu. Początkowo Google nie wprowadziło zbyt dużego zamieszania swoim produktem. Objawiły się jako niewielkie laptopy w dodatku o całkiem przystępnej cenie. Mogliśmy wykonać na nich pracę, skorzystać z kilku niezbyt wymagających aplikacji pracowniczych, przeglądać internet oraz swobodnie łączyć się ze znajomymi i rodziną. Korzystanie z ChromeOS okazało się jednak nieco inne. Wielu osobom metoda ta przypadła do gustu. Na czym ona polegała? Oprogramowanie zapropowane przez Google było oparte na działaniu w chmurze. Dzięki temu operacje na monstrualnych danych po raz pierwszy mogliśmy swobodnie przeprowadzić na urządzenia o niezbyt pojemnym dysku. Dziś nie wszystkie modele chromebooków są tak przystępne, jak 10 lat temu. Nadal oferują modele budżetowe, jednak rozwinęli się i poszli ze sprzedażą o kilka kroków naprzód. Dziś możemy wybrać między chromebookami o dużych rozmiarach do oglądania filmów a modelami z energooszczędną baterią, która będzie idealna podczas podróży.
Czy powinniśmy wybierać między tańszymi modelami?
Tańsze modele chromebooka będą zazwyczaj cięższe, a co za tym idzie większe. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby przenośne urządzenie było smukłe i poręczne, nie powinno to być kłopotem. Modele premium o wysokiej cenie różnią się również estetyką. Po ujrzeniu ich na sklepowej półce szybko rozpoznacie, które z nich oscylują w wyższych cenach. Mimo wszystko kilkukrotnie wyższa cena chromebooka wysokiej jakości zobowiązuje go do tego, aby producent umieścił w nim dobre podzespoły. W starszych modelach zazwyczaj znajdziecie niezbyt interesujące obudowy i części, które będą nadawały się do podstawowych zadań. Jedne z najnowszych chromebooków mają jednak do zaoferowania średniej klasy karty graficzne, dużą ilość pamięci RAM, nie najgorsze procesory i nawet ekrany 4K. Rynek tych urządzeń niezwykle rozwinął się przez tę dekadę, aby dogonić oczekiwania klientów posiadających laptopy. Szybko zauważycie, że w ofercie chromebooków znajdziecie równie wiele różnorodnych modeli, co między klasycznymi laptopami.

Do czego możemy wykorzystać chromebooka?
Chromebooki rządzą się swoimi własnymi prawami dzięki autonomicznym systemom operacyjnym. Nie są wyposażone ani w Windows, ani w MacOS. Działają na systemie znanym jako ChromeOS. Głównym celem chromebooków jest opieranie swojej pracy na zadaniach wykonywanych przez internet. Producent wyposażył system ChromeOS w kilka dodatków znanych z klasycznych systemów operacyjnych, jednak to przeglądarka będzie tutaj głównym operatorem działań. W odróżnieniu od laptopa, na chromebooku nie będziecie mogli pobierać dowolnych aplikacji przeznaczonych na inne systemy. Wszystkie prace wykonacie na przeglądarce Google Chrome. Na papierze zdaje się to być nieco ograniczające. Jednak w rzeczywistości zwróćcie uwagę na to, że większość operacji w dzisiejszych czasach wykonujemy za pośrednictwem internetu. Jest tak przecież niezależnie od naszego systemu operacyjnego. Oglądanie Netflixa, sprawdzanie pogody, pisanie prac naukowych, czy też analizowanie notowań na giełdzie. Niezależnie od systemu operacyjne wszystko to robimy przez przeglądarkę internetową. Jeżeli szukasz narzędzia głównie do pracy, chromebook będzie strzałem w dziesiątkę.
Czy możemy grać w gry na chromebooku?
Jeżeli jesteś graczem i planujesz zakupić chromebooka, masz mimo wszystko wiele możliwości. Jednakże producent nałożył na osoby poszukujące rozgrywki nieco ograniczeń. Sprzęt ten został stworzony z myślą o pracy. Jak zatem powinniśmy się do tego ustosunkować? Na chromebooku nie możemy grać w gry klasycznym sposobem. Ograniczeniem jest system oraz ilość pamięci dostępnej na chromebooku. Jednakże istnieje możliwość zasubskrybowania usługi znanej jako Google Stadia. Dzięki temu będziecie mieli dostęp do niezliczonej ilości tytułów starszych, jak i nowych gier. Cała funkcja polega na strumieniowaniu gry od operatora na wasz sprzęt. W ten sposób można bawić się niezależnie od sprzętu i jego możliwości.
