Co wybrać do gier? Laptop czy komputer stacjonarny?

3
1237
Fot.Pixabay

Z całą pewnością większość graczy zna emocje powiązane z włączeniem swojego ulubionego tytułu na ogromnym monitorze obsługującym wysoką rozdzielczość. To sprawia, że ludzie, którzy pragną czerpać z gier jak najwięcej wrażeń, zaczynają zastanawiać się nad tym, czy laptopy mogą dorównać komputerom stacjonarnym. Pomyślmy o tym, czy laptop jest faktycznie dobry do gier. Mimo tego, że środowisko graczy zgodnie potwierdza wyższość dobrej jednostki nad laptopem, nadal odnotowujemy ogromną sprzedaż laptopów gamingowych na rynku. Wielu producentów laptopów coraz częściej ulepsza je o coraz to nowsze modele kart graficznych. Dzisiejsze laptopy do gier z całą pewnością są dla nas realną opcją. Czy mogą jednak równać się komputerom stacjonarnym?

Główne różnice między laptopami i komputerami

Oprócz oczywistych różnić wizualnych między laptopami i komputerami stacjonarnymi istnieją również pewne znaczące różnice w zakresie obsługi gier. Wbrew pozorom nawet wysokiej klasy sprzęty mogą z szybkim procesorem i najnowszą kartą graficzną, będą się w pewien sposób różniły. Jeżeli planujesz zakup i chcesz mądrze zdecydować między wszystkimi możliwościami na rynku, musisz szczegółowo przyjrzeć się wszystkim różnicom między sprzętami mobilnymi i stacjonarnymi. Poznaj ich najważniejsze wady i zalety.

Fot.Pixabay

Możliwość przenoszenia

Ten aspekt jest najprostszym do zrozumienia. Wystarczy, że rzucimy okiem na laptopa i na komputer stacjonarny. Jeżeli jesteś graczem, który często wyjeżdża lub zabiera swój sprzęt gamingowy do znajomych, komputer stacjonarny może pokrzyżować ci plany. Wyobrażasz sobie pakowanie myszki, głośników, mikrofonu, klawiatury do grania oraz innych niezbędnych dodatków wraz z monitorem i całą obudową za każdym razem? Producenci laptopów starają się nas rozpieszczać jak mogą i produkują coraz lżejsze i mniejsze objętościowo sprzęty. Jeżeli zależy ci na tym, aby zabrać swoją maszynę do gier dosłownie wszędzie, laptop wygrywa pojedynek bez dwóch zdań. Pamiętaj o tym, że nawet najcięższy z laptopów wyposażony w potężne GPU nowej generacji, będzie lżejszy od najlżejszego komputera stacjonarnego. To daje do myślenia. Mimo wszystko w przypadku laptopów powinniśmy również zwrócić uwagę na to, że sprzęty do gier będą nieco masywniejsze od tych przeznaczonych do pracy. Nadal zmieścicie je do plecaka, jednak wygląd będzie nieco mniej elegancki.

Możliwość edytowania sprzętu

Komputery stacjonarne nadal nie wypadły z obiegu, pomimo tego, że laptopy stają się coraz popularniejszym wyborem od ponad dekady. Jedną z zalet komputera przeznaczonego do gier, której nie możemy przeoczyć, jest możliwość jego rozbudowy. Każdy z nas może rozbudować swój sprzęt do gier, jeżeli posiada komputer stacjonarny. Oczywiście będzie to wymagało odrobiny wiedzy i pracy, jednak nie jest to coś, czemu przeciętny użytkownik nie podoła. Komputer umożliwia nam wymianę dowolnych komponentów lub nawet dodanie nowych do istniejącego zestawu. Jest to coś, o czym możemy zapomnieć w przypadku laptopa. Laptopy, od kiedy powstały, są produkowane z myślą o tym, aby być jak najbardziej kompaktowym sprzętem. Z uwagi na to, że laptop zajmuje ekstremalnie mało miejsca, jego komponenty są dopasowane do jego budowy. Oznacza to, że nie mamy miejsca na zainstalowanie dodatkowych części. Sama wymiana też bywa trudna. Jest to wada, która sprawia, że wielu użytkowników nigdy nie wybierze laptopa ponad desktop.

Touchpad w laptopie

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z laptopa w celu grania w gry wideo, z całą pewnością zauważył, jak niewygodny bywa touchpad. Bez dobrej myszki i klawiatury niemal niemożliwe jest to, aby poradzić sobie w dynamicznej strzelance lub grze MMORPG. Najczęściej oznacza to, że pomimo posiadania laptopa, nadal będziemy musieli wyposażyć się w dobrą myszkę do gier. Granie z kontrolerem wbudowanym w laptop może być nieco frustrujące.

Klawiatura

Większość z laptopów, nawet tych przeznaczonych do gier, korzysta z klawiszy membranowych. Z kolei każdy gracz, który spędził setki godzin nad różnorodnymi tytułami, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że klawiatura mechaniczna bardziej sprzyja długiej rozgrywce. Niestety dołączenie klawiatury mechanicznej do laptopa jest bardzo rządka praktyką. Za sprawą tego wielu posiadaczy laptopów musi dokupić do zestawu nie tylko myszkę do gier, ale także odrębną klawiaturę.

Fot.Pixabay

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here