Czego możemy oczekiwać po kartach graficznych w laptopach?

1
1164
Fot.Pixabay

Jeżeli uwzględnimy aspekty związane z możliwościami graficznymi w laptopach, szybko zauważymy, że znacznie różnią się one od tego, co potrafią zrobić komputery stacjonarne. Istnieją pewne podobieństwa między sprzętem mobilnym i stacjonarnym, jednak w przypadku wydajności laptopy pozostają nieco w tyle. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby wyposażyć się w laptopa. Możesz to zrobić pomimo tego, że użyjesz go do gier. Nadal jest to możliwe. W tym celu należy wybrać sprzęt mobilny z wysokiej jakości kartą graficzną, która poradzi sobie z nowoczesnymi grami. Taką, która uruchomi je nawet w wysokiej rozdzielczości. Jeśli jednak twoim głównym celem jest przeglądanie internetu i pisanie za pomocą laptopa. W tym wypadku wystarczy, że wybierzesz model z kartą graficzną wbudowaną w procesor.

Rozwiązania graficzne w laptopach

Na samym początku powinniśmy przyjrzeć się możliwościom graficznym, które tworzą laptopy. W końcu to grafika jest domeną, która zbiera zainteresowanie wszystkich graczy zarówno profesjonalnych, jak i amatorów. Notebooki i Ultrabooki były niegdyś urządzeniami mobilnymi, które jeszcze 10 lat temu nie miały możliwości, aby dorównać stacjonarnym sprzętom. Wszystko ze względu na to, że obudowa laptopa od zawsze miała ograniczone miejsce na kartę i procesor. Z kolei w komputerach stacjonarnych, mogliśmy umieścić części o rozmaitej liczbie i wielkości. W dzisiejszych czasach, producenci znaleźli sposób na to, aby obejść ten problem. Nowoczesny laptop potrafi dorównać komputerom na wielu płaszczyznach. Nawet jeśli zależy nam na grach. Kiedyś włożenie potężnej karty do laptopa było niemożliwe. Dziś GTX 1650, który potrafi obsłużyć większość nowoczesnych gier, jest dostępny w wielu laptopach. Pamiętajmy jednak o tym, że pomimo dostępu do tak dużej mocy w przenośnych urządzeniach, musimy zapłacić za nią sporą cenę.

Fot.Pixabay

Optymalizacja grafiki

Jeżeli chodzi o optymalizowanie grafiki, aby mogła ona być użytecznym aspektem na urządzeniach mobilnych, Nvidia zmierzyła się z tym problemem. Firma od lat stara się ulepszyć warianty swoich GPU i kart graficznych, które umieszczą w laptopach. Dzięki tym działaniom sprzęty mobilne mogą zbliżyć się wydajnością do komputerów stacjonarnych. Dopracowywanie kart graficznych przeznaczonych na laptopy nie należy jednak do najprostszych zadań. Muszą oni zmierzyć się z zoptymalizowaniem wydajności energetycznej, przy równoczesnym zmniejszeniu rozmiarów części do komputera. Tylko w ten sposób możemy stworzyć nowoczesne podzespoły, które działają ciszej, sprawniej i zajmują mniej przestrzeni w ograniczonej obudowie laptopa. Lata badań doprowadziły firmy do zaskakujących wyników. Pomyślcie o tym. Producenci laptopów mogą zmieścić dziś jedne z najnowszych kart i procesorów w przenośnym sprzęcie, który waży dwa kilogramy i ma 20 centymetrów szerokości. Niegdyś bez dostępu do szerokiej obudowy komputerowej takie działanie było całkowicie niemożliwe. Mimo wydajności, maszyny te nie należą do najtańszych wśród komputerów.

Nie tylko Nvidia wprowadziła wiele usprawnień wśród laptopów

Nvidia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku. Mimo wszystko nie tylko ona na przestrzeni lat zmodernizowała możliwości znanych nam dziś laptopów. AMD oferuje ogromną ilość kart graficznych zarówno dla laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Przyjrzyjmy się nieco ich możliwościom. Wiele osób uważa, że porównanie najwyższej półki sprzętów od firmy Nvidia i AMD nie ma sensu z uwagi na przeważającą przewagę pierwszego konkurenta. Mimo wszystko AMD nadal ma do zaoferowania ciekawe rozwiązania, gdy przyjrzymy się kartom ze średniej półki. W odpowiedzi na nowe sprzęty, które wydała Nvidia, AMD zaprezentowała mobilną kartę do laptopów RX580. Chociaż nie może równać się z najnowszymi tworami rynku, nadal dorównuje modelowi GTX 1060 od Nvidii. Oczywiście pomimo tego, że karta ta znajduje się daleko od czołówki sprzętów graficznych, nadal oferuje obsługę przyzwoitych ustawień w grach. Pragniemy jednak wspomnieć o tym, że jeżeli nie grasz na swoich laptopie, cała sekcja graficzna nie powinna cię martwić.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here