Czy części komputerowe zdrożeją w przyszłości?

3
1244
Fot.Pixabay

W ciągu ostatnich kilku lat ceny komputerów oraz samych części niezbędnych do ich produkowania poddaliśmy ogromnym wahaniom. Nawet na przełomie ostatnich kilku miesięcy w trakcie, których zmagaliśmy się z pandemią Covid-19, mieliśmy do czynienia z wielokrotnym wstrzymaniem produkcji oraz niespodziewanym jej wznawianiem. Dla branży elektronicznej związanej z komputerami był to ogromny cios. W ten sposób wstrzymano produkowanie dysków, procesorów komputerowych oraz oczywiście pożądanych dziś nowoczesnych kart graficznych. Rozregulowało to dzisiejszą podaż i popyt na rynku.

Jak zmieniły się dzisiejsze ceny?

Czy planujecie w najbliższym czasie zbudować sobie nowy komputer? Musicie mieć na uwadze to, że nie wszystkie ceny części komputerowych uległy zmianom. Zastój na rynku wywołał kilka znaczących zmian, jednak nie oznacza to, że wszelkie części są dziś nieopłacalnym zakupem. Dzisiejsza zmiana cen nie wpłynęła przykładowo na płyty główne. Nadal możemy śmiało uznać, że cieszą się one całkiem dobrą jakością w stosunku do ceny, dlatego nie musicie się obawiać o to, że przepłacicie na najważniejszej części do komputera. Miejcie jednak na uwadze to, że nie wszystkie komponenty komputerowe wykazały się stabilnymi cenami. Sprawdźmy, które z części komputerowych mogą okazać się niestabilnymi cenowo. Co podrożeje w przyszłości?

Fot.Pixabay

Zmiana cen części komputerowych – teoria

Teoretyzowanie o cenach to coś, co dotyczy właściwie każdej branży. Bez względu na to, czy mówimy o kryptowalutach, cenach telewizorów, sportowych butów, czy też części komputerowych, spekulacje dotyczące cen zawsze będą gromadziły interesantów. W dzisiejszym świecie sprzedaży sytuacja stała się jednak nieco skomplikowana. Stało się tak przez zjawisko znane nam dziś pod nazwą skalpowania. Prawdopodobnie wielu z was słyszało o skalpowaniu w przypadku biletów. Jest to praktyka, która sięga kilku dekad wstecz. Skalpowanie biletów polegało niegdyś na odsprzedawaniu wejściówek na koncerty i wydarzenia okolicznościowe. Dzisiejszy proces skalpowania jest o wiele bardziej zaawansowany za sprawą zautomatyzowanych systemów. Osoby zajmujące się tym przedsięwzięciem mają teraz do dyspozycji boty i narzędzia pozyskujące dane z sieci. W ten sposób wchodząc w branżę z wysokim popytem, mogą w mgnieniu oka znaleźć sprzęt w okazjonalnej cenie oraz kupców na dany artykuł.

Podobne zdarzenia na rynku komponentów do komputera

Jeżeli metody skalpowania są dla was znajome to pewnie dlatego, że jest to uniwersalna metoda przekładana na wiele branży. Możemy tego doświadczyć na przykład na rynku sprzedaży obuwia. W dzisiejszych czasach niezwykle popularnym sposobem stało się ustawianie botów, które wykupują cały nakład popularnych butów sportowych. Sneakersy są wbrew pozorom niezwykle pożądane na rynku. Im trudniej je dostać, tym więcej ludzie są gotowi za nie zapłacić. Zamiast czekać aż dany przedmiot, który wzbudzi zainteresowanie na rynku, stanie się dostępny, osoby zajmujące się skalpowaniem będą monitorowały sklepy za pomocą botów. W ten sposób wykupią stosowny nakład artykułów przed wydaniem ich do szerszego grona odbiorców. Dzisiejsze boty są na tyle zaawansowane, że można je nawet ustawić, aby kupowały konkretną charakterystykę produktów. To zdarzenie coraz częściej rozprzestrzenia się na inne rynki. W ten sposób możemy wywnioskować, że skalpowanie dotknie również sprzedaży części komputerowych. W ten sposób ludzie stworzą jeszcze większy popyt na rynku.

Czego możemy się spodziewać?

Wbrew wszelkim pozorom dzisiejsze skalpowanie produktów za pomocą botów, do którego mamy dostęp nie jest aż tak skomplikowane. To właśnie dlatego jesteśmy w stanie przewidzieć z dużą dozą powodzenia, że proces ten może stać się popularny wśród sprzedaży części do komputerów. Wszelkie niezbędne do tego procederu narzędzia są dostępne w sieci. Z kolei ich obsługa nie wymaga zbyt dużej praktyki. Same informacje dotyczące sprzedaży i zapotrzebowania na najbardziej popularne części są bardzo szybko rozpowszechniane. To tylko ułatwia zadanie. Tak ogromny rynek z zapotrzebowaniem na karty graficzne, procesory kompatybilne z najnowszymi częściami i nowoczesne dyski SSD z dużą ilością pamięci generuje znaczny popyt. Nie jest trudnym do przewidzenia to, że z czasem skalpowanie może zawitać w świecie części komputerowych.

Fot.Pixabay

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here