Jeśli w najbliższym czasie planujesz zbudować komputer do gier, jednym z najważniejszych komponentów, które musisz wziąć pod uwagę, będzie karta. Powstaje wówczas całe mnóstwo pytań, których nie możemy pominąć przed zakupem. Jakiej karty graficznej potrzebujemy? Na jak wysokie koszta musimy się przygotować? Oraz jakiego producenta wybrać. Czasami udzielenie sobie tych kilku odpowiedzi bywa niezwykle trudne. Jak w związku z tym powinniśmy się zabrać za wybór karty graficznej? Odpowiemy sobie na kilka istotnych pytań w poniższym wpisie. Jednak mimo wszystko sprawdzimy, w jaki sposób wybrać kartę, aby nie była droga.
Wojna AMD, Invidii i Intela
Zakup karty graficznej na aktualnym rynku zwykle wiąże się z wyborem między Intelem i firmą Nvidia. Są to dwie główne opcje, które musimy wziąć pod uwagę. Jest tak, ponieważ te największe firmy mają wbrew pozorom do zaoferowania coś więcej, niż tylko najpotężniejszy na rynku sprzęt. Nawet budżetowe produkty, które kupicie u tych firm, mają pewną jakość. Jedne z ich tańszych opcji na ten rok mimo wszystko będą w stanie obsłużyć gry w rozdzielczości HD. W przypadku firmy Intel, najtańsze wersje kart są głównie zintegrowanymi procesorami graficznymi. Jednak nawet te karty graficzne będą w stanie uruchomić kilka starszych gier w przyzwoitej liczbie klatek na sekundę. Jeżeli jednak mielibyśmy spierać się nad mocą i wydajnością, to Nvidia i AMD będą zajmowały dwa pierwsze miejsca. Jeżeli zastanawiacie się nad samym wyborem, jest on ogromny. Każda z firm ma jednak swoje unikatowe podejście. Dzięki temu gracze mogą zdecydować, który sprzęt spełnia ich oczekiwania.
Najpotężniejsze wśród kart graficznych
Jeżeli chcemy poszukać w miarę budżetowej karty graficznej, mimo wszystko warto zapoznać się z najnowszymi modelami. W ten sposób zdobędziemy rozeznanie na temat tego, czego można spodziewać się po tym sprzęcie pod względem parametrów. Biorąc pod uwagę najlepsze karty graficzne, musimy spojrzeć głównie na produkty od firmy Nvidia. Produkt, z którego są dziś niezwykle dumni to rozchwytywana na całym świecie karta graficzna rtx 3090. Jej parametry imponują, jednak cena potrafi zabrać dech w piersiach. W cenie tej karty możemy wyposażyć się w budżetowy zestaw do gier. Dlatego też, nawet jeżeli planujecie kupić kartę średniej jakości, raczej celujcie w starsze części. Warto przypomnieć wszystkim ludziom, którzy usprawniają swój zestaw do gier, aby upewnili się, że karta jest kompatybilna z resztą urządzeń. Zdarza się, że osoby kupujące nieco nowsze karty graficzne, wcale nie mają monitorów obsługujących technologię G-sync. Podczas gdy to właśnie tu usprawnienie odpowiada za fantastyczną grafikę w grach.
Rdzenie i procesory w karcie graficznej
Nawet jeżeli chcemy wybrać budżetową wersję karty graficznej, nie możemy oszczędzać na pewnych aspektach tej części komputerowej. W przeciwnym wypadku może to znacznie odbić się na naszych doświadczeniach związanych z odbieraniem obrazu w grach. W związku z tym warto poruszyć istotny aspekt. Chociaż wszystkie karty graficzne składają się z procesorów i rdzenia, w różnych produktach odpowiadają one za różne czynności. Co więcej, nawet sama liczba rdzeni i procesorów w poszczególnych kartach może ulegać zmianom. Niektóry karty mogą być stworzone z myślą o obsłudze skomplikowanych zadań. Inne zaś będą nastawione na to, aby operować na wielu równoległych płaszczyznach, obsługując proste obliczenia. Zanim wyposażycie się w swoją wymarzoną kartę, będziecie musieli przejść przez masę porównań metodą prób i błędów. Karty graficzne z mniejszymi liczbami procesorów mogą charakteryzować się mniejszą wydajnością podczas uruchomienia wymagającego graficznie tytułu.
Co musimy wiedzieć, aby wybrać kartę z odpowiednią liczbą rdzeni?
Wybór liczby rdzeni jest niezwykle istotny. Szczególnie wtedy, gdy nie chcemy przepłacić za naszą kartę graficzną i wycisnąć z niej najwięcej jak tylko się da. Dla wielu osób liczba rdzeni w karcie graficznej okazuje się mylącym pojęciem. Czasami nie chodzi o samą liczbę, ale o to, z jakiej generacji pochodzą rdzenie w podzespole komputerowym. Możemy wziąć za przykład serię RTX. GPU 20 były słabo wyposażone. Dlatego, nawet jeżeli karta miałaby mniej rdzeni, jednak z serii GPU 30, byłaby bardziej wydajna.
[…] Na początku musimy zaznaczyć, że pamięć RAM jest zupełnie innym rodzajem pamięci od tego, który przechowuje nasze pliki. Pamięć ta jest składnikiem, który odpowiada za przechowywanie tymczasowych plików. Oznacza to, że pamięć RAM pozwala nam na przechowywanie aktualnych procesów na komputerze. Możemy do nich zaliczyć otwieranie okna przeglądarki, gry lub programu, na którym rozpoczynamy swoją pracę. Im więcej pamięci tymczasowej mamy, tym lepiej nasz sprzęt poradzi sobie z obsługiwaniem dużej ilości procesów jednocześnie. Analogicznie, mała ilość pamięci RAM poskutkuje powolnym działaniem naszego sprzętu. Pamięć RAM w odróżnieniu od zwykłej pamięci na dyskach nie pozwala nam przechowywać plików długoterminowo. Jedynie umożliwia ich aktualne wyświetlanie. Istnieją dwie najważniejszy cechy, którymi definiujemy pamięć RAM. Po pierwsze pamięć ta jest powiązana z dynamicznym dostępem do wszystkich aplikacji. Po drugie na swój sposób definiuje wydajność sprzętu. Bardzo duża ilość RAM wspomaga działanie procesora i karty graficznej. […]
[…] za pomocą cykli obliczeniowych. Dzięki temu możecie dowiedzieć się, jak bardzo wydajna jest karta graficzna danej generacji od producenta, który was zainteresował. Drugim aspektem związanym z prędkością […]