Czy tablet może zastąpić laptopa?

1
1058
Fot.Pixabay

Z roku na rok świat tabletów i laptopów zaczyna coraz bardziej się zacierać. Ich możliwości zbiegają się, dlatego też często nie robi nam różnicy, czy surfujemy po internecie za pomocą tabletu, czy też laptopa. Mając na uwadze wszystkie możliwości oferowane przez producentów, niektórzy z nas nie mogą zdecydować się na konkretny zakup. Zapewne tak jak wielu ludzi myślisz o zakupie tabletu z klawiaturą. Jest to świetna alternatywa do laptopa. Ten wpis nieco przybliży ci temat. Przede wszystkim musisz jednak zadać sobie pytanie dotyczące tego, do czego użyjesz swojego sprzętu. Na koniec musisz też zdeterminować, ile pieniędzy jesteś w stanie poświęcić na zakup. Tablety w cenie podobnej do laptopów mogą niestety charakteryzować się gorszymi specyfikacjami. Jeżeli cały ten schemat wydaje ci się nieco skomplikowany, przybliżymy ci go.

Tablet od Microsoftu, który działa niczym laptop

Tablety typu Surface od firmy Microsoft to tak naprawdę laptopy z odłączaną klawiatura i dodatkiem w postaci ekranu dotykowego. Działają na podstawie najnowszego Windows 10. Są kompatybilne z oprogramowaniem i sterownikami działającymi na systemie operacyjnym Windows. Możemy do nich podłączać dowolne myszki, klawiatury oraz inne dodatki, takie jak na przykład oddzielne głośniki. Niektórzy z nas chętnie łączą swoje tablety z zewnętrznymi monitorami. Dzięki takiej praktyce sprawiają one wrażenie oddzielnego sprzętu komputerowego. Możemy je wówczas wykorzystać tak samo, jak komputery stacjonarne. Nie możemy zatem zaprzeczyć, że Surface od Microsoftu to pełnoprawny komputer, mimo tego, że został przebrany za tablet. Jest świetną alternatywą dla każdego, kto korzysta z photoshopa, netflixa, gra w niewymagające gry oraz wykorzystuje laptop do nauki. Tablet ten jest jednak wyposażony w niezbyt zaawansowane części komputerowe w porównaniu z niektórymi sprzętami do gier. Jeżeli chcesz nabyć tablet, który dorówna specyfikacjom laptopa, przygotuj się na wydatek rzędu kilku tysięcy.

Fot.Pixabay

Tablet skierowany do prawdziwych artystów

W przeciwieństwie do wspomnianych powyżej tabletów Microsoft Surface sprzęt wykonany przez firmę Apple został skierowany do nieco innych odbiorców. Tablety Apple przede wszystkim działają na iOS. Jest to pierwsza i prawdopodobnie najważniejsze różnica. Pomimo tego, że niektórzy uznają to za wadę. Jest to w rzeczywistości jedna z największych zalet Ipada. Apple ma na razie swój unikalny system, który zasila mobilne urządzenia. W najbliższym czasie nie planują tego zmienić. Pomimo tego, że na iOS nie obsłużycie tych samych funkcji, co na systemie Windows 10, ma on wiele alternatyw. Został on zoptymalizowany w taki sposób, aby uruchamiał wiele popularnych aplikacji. Możemy zatem uznać, że brak kompatybilności tabletu od Apple wcale nie jest przeszkodą. Ma on całą listę alternatywnych aplikacji systemowych. Z drugiej strony niektórzy użytkownicy narzekają na to, że nie mogą podłączyć do tabletu od Apple myszki. Faktycznie jest to aktualnie niemożliwe. Musimy zatem zadowolić się wbudowanym w tablet kontrolerem.

Popularne tablety wyposażone w system Android

Tablety z Androidem to urządzenia, które najlepiej sprzedają się na dzisiejszym rynku. Zarówno jak tablet z Windows 10 i iOS mogą posłużyć na alternatywę do laptopa. Musimy jednak stwierdzić, że ma on więcej ograniczeń. Jeżeli planujecie wykonywać na nim zadania związane z pracą, może się nie sprawdzić. Tablety z system Android są przede wszystkim ograniczone przez fakt ich mobilnego systemu. Przełączanie się między aplikacjami nie jest tak dynamiczne, jak na innych mobilnych systemach operacyjnych. Aspekt ten znacznie utrudnia wykonywanie pracy. Tablet nie posiada typowego pulpitu znane z systemów Windows, co utrudnia wykorzystanie go w celach biurowych. Pomimo tego, że nie oferuje tak dynamicznej pracy, tablet z Androidem jest bardzo intuicyjny. Obsługę tego urządzenia mogą opanować nawet wasze dzieci. Pomimo tego, że nie zastąpią wam komputera biurowego, będą idealnym kompanem podczas oglądania seriali i czytania treści w internecie. Prawdopodobnie możemy je podsumować, stwierdzając, że są świetnymi urządzeniami do rozrywki zamiast pracy.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

  1. […] Tablet biurowy wyposażony w Windows 10 fantastycznie sprawdzi się jako maszynka do wysyłania i odbierania faksów, co dodatkowo zaoszczędzi nam nieco pracy. Faks bez papieru to fantastyczny krok naprzód. Wystarczy, że zrobisz skan tabletem i prześlesz go na urządzenie współpracownika. Możesz także przechowywać delikatne dane firmowe w chmurze, do której dostęp mają tylko uprawnione jednostki. Podłączony tablet może także przesyłać dane bezpośrednio na faks. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here