Czym różnią się procesory i7 od nowszych modeli i9?

0
3281
Fot.Pixabay

Niektórzy z nas do tej pory mają w swoim komputerze procesor Intel core i3, który doskonale się sprawdza. Mimo wszystko nie powinno umknąć naszej uwadze, że na rynku dostępne są już procesory Intel i7 oraz nawet Intel i9. Dlaczego jednak Intel dostarcza na rynek części komputerowych coraz nowsze generacje? Czy powinniśmy rozważyć zakup nowszego procesora? Czy podczas zakupu laptopa warto zastanowić się nad kupnem i9, zamiast i7? W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, czy różnicy w cenie między nowymi generacjami procesorów pokrywa się z ich wydajnością.

Jak rozumieć działanie poszczególnych procesorów?

W celu łatwego zrozumienia różnicy między poszczególnymi generacjami procesorów możemy porównać podobne do siebie sprzęty komputerowe. Tak naprawdę między procesorem Intel i7 i Intel i9 nie ma dużej luki, jeśli chodzi o wydajność i moc. W rzeczywistości jeden i drugi model to procesor sześciordzeniowy. Mimo wszystko nowsza generacja procesora jest zobowiązana do nieco szybszego działania. Taktowanie modelu Intel Core i9 jest nieco szybsze. Może to zatem wpłynąć nieznacznie na zwiększenie ilości klatek na sekundę w wymagających tytułach gier. Gracze zadowalający się starszymi grami mogą jednak nie odczuć żadnej różnicy w działaniu między tymi częściami komputerowymi. Najważniejszą różnicą jest ilość danych, którą mogą zapamiętać te procesory. Dzięki temu, że najnowszy procesor od Intela zapamiętuję nieco więcej informacji, pozwala on szybciej przetworzyć wymagające procesy. Niestety, chociaż różnica w działaniu jest nieznaczna, cena obu modeli została bardzo poróżniona. Za najnowszy Intel Core i9 zapłacimy aż 1800 złotych więcej.

Fot.Pixabay

Ogólny poziom wydajności

Testy dokonujące pomiaru na procesorach sześciordzeniowych, takich jak Intel Core i7 wykazały, że najnowsza generacja jest 9% szybsza. Oznacza to, że jeżeli macie dwa urządzenia wyposażone w te same części komputerowe, gdy jeden z nich ma procesor i7, a drugi i9, różnica w ogólnej prędkości wyniesie około 9%. Warto również zaznaczyć, że najnowszy procesor i9 można podkręcić. Zmusimy go wówczas do nieco bardziej efektywnej pracy. W ten sposób ogólna prędkość urządzenia może wzrosnąć nawet o 15%.

Transmisja wideo

Testy porównawcze wykonujące transkodowanie wideo wskazują na to, że przetworzenie pliku w jakości 4K zajmuje procesorom i9 najmniej czasu. Różnica w czasie waha się zwykle między i 10% i 15%. W takim przypadku z procesorem i7 możemy liczyć, że wideo, które przetworzymy w 10 minut, procesorowi i9 zajmie ponad 8 minut. Musimy jednak pamiętać o tym, że ostateczna różnica w czasie taktowania danych zależy też od innych części komputerowych. Dodatkowo inaczej wypadną laptopy na tle komputerów stacjonarnych.

Który procesor będzie najbardziej opłacalnym zakupem?

Intel Core i9 to prawdziwa bestia wśród części komputerowych na dzisiejszym rynku. Na testach bezsprzecznie dominuje procesory konkurencyjnych firm. Co więcej, możliwy jest zakup procesora generacji i9 zarówno w wersji mobilnej, jak i do urządzeń stacjonarnych. Taktowanie najnowszego produktu od firmy Intel przewyższa poprzednią generację procesora i7 aż o 15% surowej mocy. Niestety w przypadku graczy poszukujący możliwości rozwoju swojego sprzętu, procesor nie robi zbyt dużej różnicy. Ilość klatek na sekundę po uaktualnieniu z procesora i7 do Intel Core i9 wzrasta nieznacznie. Mimo wszystko 500 dolarów różnicy między tymi generacjami nie wzięło się znikąd. Zapotrzebowanie na procesory z generacji i9 nieustannie rośnie. Okazuje się, że są one niezwykle pomocne dla ludzi pracujących z obiektami 3d. Modelowanie i edycja obszernych plików wideo to praca, która niezwykle obciąża procesory komputerowe. Nowy Intel Core i9 potrafi przynieść ulgę dla osób parających się takimi zadaniami. Jeśli jednak jesteś graczem, uaktualnienie procesora nie stworzy różnicy.

Jak małą różnicę wywiera najnowszy procesor w grach?

Za przykład posłuży nam gra wideo znana pod tytułem Grand Theft Auto V. Jest to niezwykle obciążająca graficznie gra wideo. Charakteryzuje się ogromną ilością detali i kolorów. Jak jednak wypadają procesory w testach wykonanych za pośrednictwem tej gry? Gdy zaktualizowano części komputerowe, wymieniając procesor generacji i7 na i9, zauważono poprawę z 83 fps do 85 fps na najwyższych wymaganiach. Jak widać uaktualnienie zestawu komputerowego o sam procesor, nie robi różnicy, jeśli zależy nam na graniu nawet w zaawansowane graficznie tytuły. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w kartę graficzną.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here