Procesory to urządzenia, które spotykamy w niemal każdym sprzęcie komputerowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niemal każde urządzenie elektroniczne posiada swój własny procesor. Odpowiada on za właściwą pracę urządzenia. Nasze smartfony, tablety, komputery oraz laptopy mają procesor. Czym zatem jest tak istotna część w sprzęcie, o której rzadko się mówi? Omówmy jego najważniejsze charakterystyki związane z użyciem, aby przybliżyć działanie tego urządzenia. Zwróćmy uwagę na wydajność, żywotność i zużycie energii w procesorach. W poniższym wpisie podzielimy je także na procesory umieszczone w urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.
Czym jest procesor w urządzeniach stacjonarnych?
Jak sama nazwa sugeruje procesor zamontowany w sprzęcie stacjonarnym, to część komputerowa stworzoną z myślą o urządzeniach desktopowych. Z uwagi na to, że procesor umieszczony w komputerze stacjonarnym ma dużo przestrzeni wewnątrz obudowy, producent nie musi obawiać się o wydatki energetyczne. Nawet jeżeli procesor w komputerze stacjonarnym będzie miał tendencję do nagrzewania się, nie wpłynie to na resztę części komputerowych. Inaczej sprawy mają się jednak w urządzeniach mobilnych, gdzie wszystkie podzespoły przylegają do siebie nawzajem. W stacjonarnych komputerach procesor ma bardzo dużo miejsca na swobodny przepływ powietrza produkowanego przez wentylatory. Dzięki temu o wiele łatwiej go schłodzić. Dodatkowym atutem, który odciąża procesor, jest to, że sprzęt stacjonarny jest stale podłączony do prądu. Jednym zauważalnym minusem procesorów w urządzeniach stacjonarnych jest duża ilość miejsca, którą zajmują. W zamian za to oferują nam dużą moc, solidną wydajność i dynamiczne działanie.
Procesory od firmy Intel i AMD
Procesory Intel Core i3 i wersja i5 to prawdopodobnie jedne z najczęściej wybieranych modeli na rynku. Intel rozprzestrzenił się w przeciągu ostatniej dekady tak bardzo, że dostarcza procesory zarówno do urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Bardzo łatwo rozpoznać procesory Intela po ich charakterystycznym oznakowaniu. Z drugiej strony mamy firmę AMD, która stara się dotrzymać kroku swojemu oponentowi rynkowemu. Robią to całkiem dobrze, ponieważ zaraz po firmie Intel są najpopularniejszymi dostawcami procesorów do komputerów stacjonarnych. AMD zasłynęło głównie z tworzenia procesorów ze zintegrowanym chipsetem. Wśród obecnych procesorów stacjonarnych od tego producenta mamy do wyboru między innymi AMD Ryzen, AMD Athlon i AMD A. Ich procesory ze zintegrowanymi kartami graficznymi są wyposażone w produkty z serii Radeon. Jedna i druga firma słynie z tego, że dostarcza nam sprzęt charakteryzujący się wysokim taktowaniem i przystępną ceną.
Co wiemy o mobilnych procesorach?
Przede wszystkim w procesorach mobilnych producenci muszą liczyć się z wydajnością. Ogólna moc urządzenia nie ma aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Procesor mobilny wyróżnia się głównie niewielkim poborem mocy, co zabezpiecza go przed przegrzaniem. Wysoka temperatura procesora w sprzętach mobilnych mogłaby zagrozić innym częściom z uwagi na kiepską cyrkulację powietrza w obudowie. Pamiętajmy również o tym, że laptopy, notebooki i tablety nie są stale podłączone do prądu. Oznacza to, że ich procesory muszą przez większość czasu czerpać moc z naładowanej baterii. Zbyt duża wydajność procesora oznaczałaby w tym przypadku zbyt dużo ciepła, które trudno nam odprowadzić z laptopa. Producenci, którzy korzystają z nowoczesnej technologii, mimo wszystko są w stanie dostarczyć nam laptopy zdolne do odtworzenia najnowszych gier.
Jak określimy, do czego nadaje się dany model procesora?
W tym przypadku sytuacja jest niezwykle prosta. Większe procesory stworzone z myślą o komputerze stacjonarnym są montowane jedynie w dużych obudowach. Z kolei lekkie procesory z niższym poborem mocy, producent umieszcza w laptopach i tabletach. Z roku na rok procesory stają się coraz bardziej energooszczędne. W ten sposób zmniejsza się szansa na to, że się przegrzeją. Na razie jest to jedynie spekulacja, jednak w przyszłości wraz z rozwojem mocy, granica między funkcjonalnością procesorów może się zatrzeć.
[…] osiąga takową równowagę. Jest on wyposażony nie tylko w potężną kartę, ale także w procesor AMD Ryzen 9. Powinniśmy pamiętać o tym, że pomimo tego, że laptop został stworzony z myślą o […]