Jak ważna jest pamięć RAM w komputerze?

2
1253
Fot.Pixabay

Zapewne wielu z was chociaż raz w życiu spotkało się z terminem, jakim jest pamięć RAM. Te niewielkie kostki to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających funkcjonowanie naszego komputera. Jednak dlaczego ten element jest tak ważny dla sprzętów komputerowych? Chociaż słyszeliśmy o pamięci RAM tak wiele razy, rzadko kto wie, do czego dokładnie służy. Jeżeli jednak pragniesz się dowiedzieć, czym tak właściwie jest ten komponent komputerowy, oświecimy cię za pośrednictwem poniższego wpisu. Pomożemy ci zrozumieć, dlaczego dzięki pamięci RAM, nasza praca z komputerem jest o wiele sprawniejsza.

Czym jest pamięć RAM?

Na początku musimy zaznaczyć, że pamięć RAM jest zupełnie innym rodzajem pamięci od tego, który przechowuje nasze pliki. Pamięć ta jest składnikiem, który odpowiada za przechowywanie tymczasowych plików. Oznacza to, że pamięć RAM pozwala nam na przechowywanie aktualnych procesów na komputerze. Możemy do nich zaliczyć otwieranie okna przeglądarki, gry lub programu, na którym rozpoczynamy swoją pracę. Im więcej pamięci tymczasowej mamy, tym lepiej nasz sprzęt poradzi sobie z obsługiwaniem dużej ilości procesów jednocześnie. Analogicznie, mała ilość pamięci RAM poskutkuje powolnym działaniem naszego sprzętu. Pamięć RAM w odróżnieniu od zwykłej pamięci na dyskach nie pozwala nam przechowywać plików długoterminowo. Jedynie umożliwia ich aktualne wyświetlanie. Istnieją dwie najważniejszy cechy, którymi definiujemy pamięć RAM. Po pierwsze pamięć ta jest powiązana z dynamicznym dostępem do wszystkich aplikacji. Po drugie na swój sposób definiuje wydajność sprzętu. Bardzo duża ilość RAM wspomaga działanie procesora i karty graficznej.

Fot.Pixabay

Dlaczego pamięć RAM jest niezwykle ważnym elementem?

Z pragmatycznego punktu widzenia możemy uznać, że właściwa ilość pamięci RAM jest na naszym komputerze jednym z najważniejszych elementów. Możemy bezsprzecznie uznać, że to kluczowa część w każdym z naszych sprzętów. Od laptopów po komputery stacjonarne i tablety. Pamięć RAM wpływ bezpośrednio na wydajność innych podzespołów, przez co reguluje prędkość działania całego sprzętu. Upraszczając całe wyjaśnienia, można uznać, że większa ilość pamięci RAM przyczynia się do zwiększenia prędkości naszego sprzętu. Kostki z ramem będą przechowywały dla naszego procesora pamięć, w której zawarte są wszelkie instrukcje powiązane z bieżącymi działaniami. Nawet najbardziej wydajny procesor będzie wymagał dużej ilości RAM-u, jeżeli zamierzamy wykorzystać sprzęt do wymagających czynności. Każda osoba, która będzie wymagała nowoczesnych programów sprzętowych lub przewiduje granie w najnowsze gry, musi liczyć się z tym, że minimalna ilość RAM-u, której potrzebujemy, powinna wynosić 16gb.

Jak upewnić się, że RAM działa poprawnie na komputerze?

Usterki związane z działaniem pamięci RAM musimy diagnozować przy pomocy profesjonalnego informatyka lub technika, który zajmuje się konserwacją. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie bezradni w przypadku potencjalnych usterek. Na komputerze występują pewne oznaki, które mogą wskazać nam to, że mamy kłopoty z pamięcią RAM. Przede wszystkim zauważycie, że wasz sprzęt może działać wolniej niż zwykle. To jedna z najprostszych do zidentyfikowania oznak, gdy coś dzieje się z pamięcią RAM. Powolne obsługiwanie aplikacji i zacinanie się podstawowych procesów na komputerze jest klasycznym przykładem wskazującym na wady z pamięcią dynamiczną komputera. Jeżeli od lat korzystasz ze smartfona lub komputera, z całą pewnością chociaż raz dotknął cię ten uciążliwy problem. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze pamięć RAM jest wadliwa. Powolne działanie może być również podyktowane tym, że pragniemy wycisnąć z naszego sprzętu dosłownie zbyt wiele mocy. Oprogramowania i gry są nieustannie usprawniane i wymagają od naszych komputerów więcej.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here