Pamięć wspierająca nasz swobodny dostęp do aplikacji znana jako pamięć RAM jest jedną z najważniejszych części w komputerze. Trudno określić idealną ilość pamięci dla danego sprzętu, ponieważ jest to zależne od tego, do czego wykorzystujemy nasze urządzenie. Najczęściej jednak pamięć RAM waha się między wartościami 2gb i 32gb. Przy czym druga wartość jest zazwyczaj górną granicą dla użytku domowego. Ile jednak pamięci potrzebujemy dla naszego sprzętu? Postaramy się przybliżyć nieco więcej informacji na ten temat.
Jak wiele RAM-u potrzebujesz w swoim urządzeniu?
Chociaż jak już wcześniej wspomnieliśmy trudno powiedzieć, aby jakaś wartość pamięci RAM była uniwersalna i odpowiadała dla każdego. To prawda, że im więcej mamy go, tym lepiej. Jednakże okazuje się, że sprzęt wykorzystywany do prostych, niewymagających zadań nie będzie korzystał z dodatkowych ilości RAM-u. Oto kilka naszych wskazówek, które podpowiedzą wam, co oznaczają poszczególne wartości pamięci. Zacznijmy od 2gb RAM. Jest to jedna z najniższych wartości, które znajdziemy na rynku. Tak mało pamięci znajdziemy jedynie w budżetowych urządzeniach. Kolejny próg to 4gb. Taką ilość znajdziemy w tanich laptopach i netbookach. Nadal niewiele, jednak wystarczy do swobodnego przeglądania internetu. Kolejny próg wynosi 8gb. Taka ilość oferuje nieco więcej. Wystarczy do obsłużenia niewymagających gier. Sprzęty wyposażone w 16gb sprawdzą się z kolei świetnie przy obsłudze nie tylko gier, ale także zaawansowanych programów przeznaczonych do pracy zawodowej. Ostatni próg, który wspomnimy to 32gb. Takiej ilości będą wymagały specjalne stacje robocze.
Więcej informacji na temat pamięci RAM
Dynamiczna pamięć komputera umożliwiająca operację na aplikacjach jest przez ludzi mylona z pamięcią długoterminową służącą do przechowywania plików. Warto szybko wyjaśnić sytuację. Musimy pamiętać o tym, że pamięć RAM nie zapisuje naszych plików. W momencie wyłączenia komputera lub każdego innego urządzenia z pamięcią RAM przechodzi on w stan uśpienia. Z kolei pamięć długoterminowa znajdująca się na dyskach twardych, raz nadpisana pracuje cały czas. Nawet po wyłączeniu sprzętu, nadal przechowuje dla nas nasze pliki. Dzięki temu po włączeniu komputera mamy do nich szybki dostęp. Im więcej pamięci RAM, tym więcej procesów obsłużymy jednocześnie bez spowolnienia działania naszego urządzenia. Jednakże musimy również wiedzieć o tym, że pamięć ta nie jest jedynym czynnikiem, który determinuje dynamiczne i poprawne działanie aplikacji. Celem pamięci RAM jest zapewnienie użytkownikowi jak najszybszego dostępu do jak największej liczby aplikacji jednocześnie. Jednak, aby było to możliwe, musimy również mieć całkiem przyzwoity procesor, który umożliwi obsługę tych procesów.
Mylna interpretacja działania pamięci RAM
Pamięć RAM wykorzystywana przez systemy komputerowe bywa często mylona z dynamiczną pamięcią obsługiwaną przez karty graficzne. Cała różnica polega na tym, że zaawansowane gry w dzisiejszych czasach wymagają przechowywania całkiem dużych ilości obrazu jednocześnie. Jest to jednak obsługiwane przez tak zwaną pamięć wideo, czyli VRAM. Pamięć znajdująca się w naszej karcie graficznej zostaje wykorzystana do wczytania tekstur, modeli, grafik oraz wszystkiego, co znajdziemy w grze komputerowej lub filmie. Analogicznie do pamięci RAM, im więcej pamięci VRAM posiada nasza karta graficzna, tym lepiej, jeżeli chodzi o wydajność podczas z jej korzystania. Pamięć w kartach graficznych jest też identyfikowana zupełnie inaczej niż pamięć RAM. Jeżeli to wytłumaczenie mimo wszystko wygląda na mylące, nie musisz się tym zanadto przejmować. Producenci części do komputerów zadbają o to, aby klienci nie popełnili zbyt wiele błędów podczas zakupów.
Co najbardziej obciąża naszą pamięć RAM?
Dwa główne filary, które pamięć RAM musi udźwignąć, to przede wszystkim przeglądarka internetowa, jak i sama praca systemu operacyjnego. Bez względu na to, z jakiego systemu korzystamy, pamiętajmy o tym, że samo włączenie komputera wymaga zużycia pewnej części pamięci RAM. Jest to nieuniknione, ponieważ nasz sprzęt musi obsłużyć dziesiątki procesów niezbędnych do prawidłowej pracy urządzenia już w momencie jego uruchomienia. Oczywiście przeglądarka internetowa może zużywać pamięci RAM niewiele lub bardzo dużo. Zależy to głównie od tego, jakie czynności na niej wykonujemy. Istotne jest również to, jak wiele kart jednocześnie otworzymy. Każda kolejna strona w wyszukiwarce to pliki, które muszą zostać oddzielnie przechowane w naszej pamięci RAM podczas uruchamiania. Istnieją jednak pewne wyjątki. Niektóre nowoczesne gry lub programy niezbędne do montażu, jak i innych prac zawodowych mogą zużywać najwięcej pamięci RAM.
[…] i stworzyli swój własny autonomiczny system operacyjny. Niegdyś mieliśmy do czynienia jedynie z komputerami stacjonarnymi i pierwszymi, niedoskonałymi wersjami urządzeń mobilnych. Dziś producenci udostępniają nam […]