Jak wiele pamięci RAM potrzebuje laptop i tablet?

3
5167
Fot.Pixabay

Tablety nie są urządzeniami stworzonymi z myślą o tym, aby wykonać na nich poważne i wymagające operacje. Jeżeli chcemy korzystać z tableta zamiast komputera, musimy pamiętać o tym, że jego możliwości są znacznie ograniczone. Przede wszystkim jednak ich zapotrzebowanie na RAM jest niższa z uwagi na to, że systemy operacyjne na tabletach nie są aż tak bardzo obciążające, jak desktopowe wersje. Mimo wszystko tablety zaczynają się rozwijać. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji coraz więcej zaawansowanych narzędzi i coraz więcej rzeczy robimy za pośrednictwem internetu. Za sprawą takiego rozwoju w niektórych przypadkach najbardziej zaawansowane tablety zaczynają zastępować laptopy. Najtańsze tablety zaczynają się od wysokości 2gb RAM. Droższe wersje mogą mieć jej jednak więcej od niektórych komputerów.

Jak wiele pamięci powinien mieć tablet?

Zwykle 2gb pamięci RAM to aż zbyt wiele. Okazuje się jednak, że w przypadku tych urządzeń, wcale nie jest tak kolorowo. W zależności od tego, jakie zadania będziemy chcieli wykonać na swoim tablecie od Apple, w niektórych przypadkach nawet 4gb RAM-u może okazać się zbyt małą pojemnością. Starsze wersje tego rodzaju sprzętu były głównie skoncentrowane na tym, aby praca baterii była jak najbardziej wytrzymała. Kolejnym ważnym aspektem było utrzymanie żywych, pięknych kolorów. Płynność animacji nie miała jeszcze aż tak dużego znaczenia. Z czasem priorytety sprzętów mobilnych zaczęły się zmieniać. Jeden z najnowszych modeli Ipada od Apple ma już wbudowane 6gb pamięci RAM, co daje całkiem imponujący wynik. Niektóre przenośne tablety dotykowe od Microsoftu są w dzisiejszych czasach tworzone z myślą o tym, aby zastąpić laptopy. W ten sposób możemy spodziewać się tego, że część z nich będzie miała 8gb lub nawet 16gb pamięci.

Fot.Pixabay

Wskazówki dotyczące wyboru RAM na tabletach

Jeżeli mimo wszystko nie jesteście pewni co do tego, ile RAM-u potrzebujecie na swoim przenośnym urządzeniu, pomożemy wam sugestią. Niedrogie tablety najczęściej będą wyposażone w niską ilość pamięci RAM. Zwykle nie więcej niż 2gb. Jest to naprawdę mało, jednak niektórym użytkownikom, którzy nie mają zbyt wiele oczekiwań względem urządzenia może wystarczyć. Inaczej sprawy mają się, jednak gdy zapragniemy włączyć kilka aplikacji jednocześnie. Zbyt mała ilość RAM szybko sprowadzi nas wówczas na ziemię. Możemy jednak śmiało uznać, że 4gb pamięci RAM na waszym tablecie będzie całkiem dobrym kompromisem między ceną i jakością. Zwykle 4gb pamięci operacyjnej wystarczy nam, aby obejrzeć film, napisać do znajomych i mieć w tle włączoną grę lub inną aplikację. Dopóki nie będziemy wymagać zbyt wiele od urządzenia przenośnego, 4gb nas zadowoli. Jeżeli jednak planujesz tabletem zastąpić laptop lub nawet komputer stacjonarny, celuj jedynie w modele, które mają przynajmniej 8gb pamięci RAM.

Jak wiele RAM potrzebują laptopy?

Większość laptopów, które dziś spotkamy, będą miały między 4gb i 8gb pamięci RAM. Jest to wystarczająca ilość pamięci do operowania Windowsem i niezbyt skomplikowanymi zadaniami. Wbrew pozorom laptop z całkiem przyzwoitą kartą graficzną i procesorem, może obsłużyć wiele gier, gdy ma jedynie 8gb RAM. Jeżeli jednak spojrzymy na bardziej zaawansowane modele, o które na dzisiejszym rynku nie trudno, zobaczycie laptopy z 16gb i nawet 32gb pamięci RAM. Jak się okazuje, dzisiejszy rynek gamingowy rozwinął się na tyle, że wiele osób chętnie gra nawet na urządzeniach przenośnych. Aby nadążyć za tym trendem, producenci produkują dużo niezwykle silnych laptopów o wydajnych kartach graficznych w połączeniu z dużą ilością RAM. Mimo wszystko tak jak na innych urządzeniach pamięć RAM w laptopie jest pewnego rodzaju wyznacznikiem komfortu i możliwości. Jeżeli zatem nie musimy jak najbardziej oszczędzać na sprzęcie, warto zadbać o to, aby laptop miał go nieco więcej.

Windows wymaga całkiem dużej ilości RAM

W przypadku wyboru laptopa z Windowsem powinniśmy celować w sprzęty przynajmniej powyżej 4gb pamięci RAM. Jest to bezpieczny pułap dla każdego, kto pragnie cieszyć się płynnością urządzenia, nawet korzystając z kilku kart przeglądarki i paru aplikacji jednocześnie. Pamiętajcie o tym, że sam Windows 10 potrafi zużyć 2gb RAM tylko wtedy, gdy jest włączony. Dlatego też dopiero przy 8gb możemy czuć, że sprzęt będzie działał płynnie i nie zacznie się zacinać. Jednakże osoby zajmujące się projektami graficznymi, programowaniem i graniem w tytuły z wyższej półki, powinny pomyśleć o czymś powyżej 8gb.

Fot.Pixabay

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here