Jak wiele RAM-u potrzebujesz w swoim sprzęcie?

1
1048
Fot.Pixabay

To ile pamięci RAM potrzebujemy, jest niezwykle indywidualną kwestią, która niejednokrotnie wywołała mnóstwo sporów. Przede wszystkim należy określić zadania, które będziemy wykonywać przy pomocy sprzętu komputerowego. Dla niektórych przeglądanie internetu jest absolutnym maksimum. Inni jednak wykorzystując komputer do pracy zawodowej, będą musieli obrabiać pliki o ogromnych rozmiarach. Z kolei paca grafika będzie wiązała się z korzystaniem z zaawansowanych programów. Mimo wszystko większość ludzi nie używa swoich komputerów i laptopów do takich zadań. W dzisiejszym wpisie postaramy się odkryć optymalną ilość RAM, której potrzebujemy w naszym sprzęcie.

Jak wiele RAM powinien mieć komputer stacjonarny?

W dzisiejszych czasach pamięć RAM jest dostępna w niezwykle okazyjnych cenach. Prawdę mówiąc, nigdy wcześniej nie mogliśmy kupić jej tak tanio. Jest tak najpewniej ze względu na to, że pamięć RAM od lat była obiektem dynamicznego rozwoju. Niegdyś korzystaliśmy z telefonów, które miały mniej niż 1gb i z komputerów, które były wyposażone w zaledwie 2gb. Dziś nawet średniej klasy sprzęt ma niekiedy do 8gb pamięci. Jeszcze 15 lat temu było nie do pomyślenia, aby osoba składająca sprzęt do gier wyposażyła się w aż 32gb RAM. Aktualnie jest to na porządku dziennym. Duże i niezwykle szybkie, zaawansowane technologicznie kostki z pamięcią można dziś kupić ponad czterokrotnie taniej w porównaniu do cen sprzed dekady. Dzięki temu większość osób może pozwolić sobie na rozwój swojego sprzętu komputerowego o dodatkowy RAM. Całe 16 gb RAM kupimy już za 300 złotych. Ilość ta pokryje zapotrzebowanie większości użytkowników.

Fot.Pixabay

Dodatkowa pamięć w komputerach

Mimo tego, że wspomniane przed chwilą 16gb pamięci spełni oczekiwania większości osób korzystających z komputera stacjonarnego, możemy pójść krok dalej. Niewielka aktualizacja do 32gb to świetne zabezpieczenie na przyszłość, które obecnie nie będzie nas wiele kosztowało. Chociaż przeciętny użytkownik komputera stacjonarnego nie wykorzysta takiej ilości, dla entuzjastów z dobrą stacją nic nie stoi na przeszkodzie. Proponujemy jednak nie wykraczać poza 32gb, nawet jeżeli posiadacie wysokiej jakości sprzęt na ten moment. Dlaczego? Wszystko ponad tę wartość nie zostanie zutylizowane, dopóki nie wykorzystacie komputera do różnorodnych zadań specjalistycznych. Takie maszyny zwykle są przeznaczone do zadań rządowych, wysokiej klasy prac naukowych lub obsługi plików o monstrualnych wielkościach. Jeżeli jesteś jedynie graczem, który pragnie, aby jego komputer działał płynnie podczas włączania dwóch gier jednocześnie, nie musisz wybiegać poza 32gb.

Ilość pamięci oraz jej prędkość

Chociaż ilość pamięci RAM odgrywa kluczową rolę w komputerze, nie tylko ona odpowiada za samą poprawę prędkości. Dodatkowy RAM nie zawsze musi poskutkować lepszą wydajnością systemu, jak i obsługi programów. Warto jednak zwrócić uwagę na prędkość pamięci RAM, którą posiadacie. Każda generacja ma pewną prędkość. Im szybsza, tym płynniej będzie obsługiwała procesy na waszym urządzeniu. Dzisiaj najczęściej korzystamy z generacji DDR4, która udostępnia prędkości 1600 oraz 3200. Zasada działania tej prędkości jest niezwykle prosta. Im więcej, tym szybciej nasz komputer może wysyłać i odsyłać dane. Ostatecznie ta sama ilość pamięci RAM o szybszym module może oferować o wiele szybszą pracę naszej maszyny.

Sprawdź zgodność pamięci z płytą główną

Pomimo tego, że nowsza generacja pamięci RAM jest niezwykle pożądanym uaktualnieniem, musimy uważać na pewną pułapkę. Jest nią zgodność pamięci z płytą główną. Może okazać się, że wasza płyta główna nie obsługuje szybszego modułu, przez co lepsze części w rzeczywistości nie usprawnią maszyny. Jeżeli chcesz zapewnić sobie nowoczesne kostki z RAM-em, musisz sprawdzić jakie moduły obsługuje twoje płyta główna. Nie wystarczy zadbać o większą liczbę gigabajtów, aby w rzeczywistości usprawnić swój komputer stacjonarny.

Aktualizacja RAM jest prosta i niedroga

Wiele osób poszukuje sposobu na uaktualnienie swojego starego komputera, aby cieszyć się płynną rozgrywką oraz swobodnym użytkowaniem programów. Pierwsze co powinno przyjść do głowy w tym wypadku to właśnie uaktualnienie RAM-u. Pamiętaj, że jest to element, który niezwykle łatwo zamontować, można go znaleźć w okazyjnej cenie i wbrew pozorom wpływa na działanie sprzętu. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt hojne aktualizacje nie zawsze wychodzą na dobre. Przekroczenie 32gb nowoczesnego RAM-u, zazwyczaj nie ma zbyt dużego sensu. Wprawdzie, niektóre osoby korzystają ze swojego sprzętu do sprawdzania maili, dzwonienia i oglądania filmów. W ich przypadku przekroczenie nawet takiej wartości, jak 16gb nie ma zbyt wielkiego sensu.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

  1. […] Zakupienie tabletu nie musi być związane z wydaniem horrendalnej kwoty. Udowodnimy ci to dzięki wersji Ipada 9.7. Mimo że powstała w 2018 roku, do tej pory fantastycznie radzi sobie z obsługą nowoczesnego interfejsu. Jeśli kuszą cię okazjonalne ceny, Ipad 9.7 jest czymś, co powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności. Wbrew pozorom Apple nie jest firmą, która wypuszcza na rynek jedynie produkty, których cena przekracza kilka tysięcy. Chociaż model ten jest nieco mniejszy od najnowszych wersji, ma nadal całkiem solidne specyfikacje. Na największą pochwałę zasługuje jego niezwykle wytrzymała bateria. Prawdopodobnie jest w stanie wytrzymać nawet 10 godzin ciągłej pracy. Jeśli szukasz mobilnego sprzętu nadającego się w podróż, masz swój wymarzony model na wyciągnięcie ręki. Pomimo tego, że jest znacznie tańszy od wersji z tego roku, w cenie został umieszczony solidny wyświetlacz. Będzie nadawał się zarówno do gier i filmów. Niestety musimy też mieć na uwadze, że model ma jedynie 2gb pamięci RAM. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here