Jakiej karty graficznej potrzebujemy, aby obsłużyć dzisiejsze gry?

1
872
Fot.Pixabay

Niezależnie od tego, czy budujesz, czy też kupujesz gotowy komputer, jeśli ma on służyć do gier, pamiętaj o jego karcie. W przypadku sprzętu przeznaczonego do gier wideo najważniejszymi podzespołami będą karta graficzna i procesor komputera. Niestety w wielu przypadkach wybór części onieśmiela osoby kiepsko zaznajomione z tym tematem. Poniżej zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty, które musicie mieć na uwadze, aby wybrać właściwą kartę graficzną do komputera. Przyjrzymy się aktualnym opcjom na rynku i porównamy rożnorodne możliwości. Dzięki temu każdy będzie mógł ustalić, co powinien zrobić.

Kilka szybkich wskazówek dotyczących kart graficznych

Zawsze postaraj się o to, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy na procesor. To jedna z najważniejszych części w każdym systemie. Jeżeli kupisz najnowszą, najlepszą z możliwych kart graficznych i zaoszczędzisz na procesorze, w praktyce komputer będzie miał kiepską wydajność. Taki zestaw zawsze będzie charakteryzował się niewielką ilością klatek na sekundę w grach. Drugim aspektem, o którym wiele osób zapomina, jest dopasowanie monitora do rozgrywki. Wiele z popularnych kart graficznych na rynku umożliwia granie nawet w 60 fps w najnowsze tytuły w rozdzielczości 1080p. Niestety tańsze, popularne karty nie wypadną już tak dobrze, gdy spróbujemy włączyć grę w rozdzielczości 4K. W takim wypadku potrzebowalibyśmy karty graficznej z nowej generacji. Pamiętaj, że z dobrym monitorem o wysokiej rozdzielczości, będziesz potrzebować dobrego procesora i karty, aby wykorzystać jego potencjał. Z drugiej strony w przypadku kiepskiego monitora, przepłacanie za kartę graficzną i procesor najwyższej jakości nie ma sensu. Zasada ta działa w obie strony.

Fot.Pixabay

AMD czy może Nvidia?

Na rynku części komputerowych zarówno do laptopów, jak i komputerów stacjonarnych znajdziemy setki różnorodnych modeli kart i procesorów. Jednak to dwie firmy są odpowiedzialne za wyprodukowanie większości GPU, które zasilają dziś nasz sprzęt. AMD oraz Nvidia, czyli niewątpliwe hegemony rynku. Bez względu na to, gdzie zwrócimy nasze oczy, w większości przypadków spotkamy się z produktami tych dwóch firm. Opanowały rynek do tego stopnia, że gracze, rozpatrując zakup nowego GPU, rozważają głównie między tymi dwiema opcjami. Jeżeli chodzi o najwyższe możliwości i wydajność, możemy uznać firmę Nvidia za bezwzględnego faworyta. Żadna z najlepszych kart graficznych w arsenale AMD nie dogoni najsilniejszych części Nvidii. Mimo wszystko większość z nas nie poszukuje jak najlepszego sprzętfczu. Niektóre części komputerowe nowej generacji swoją ceną przewyższają zestawy komputerowe lub laptopy średniej klasy. Zwykle pragniemy zakupić całkiem rozsądną wydajność w porównaniu do ceny. W tym przypadku produkty AMD jak najbardziej spełniają swoje zadanie wśród graczy.

Ile pieniędzy możemy wydać na nowe części?

Ceny kart graficznych są niezwykle zróżnicowane na dzisiejszym rynku. Mamy dostęp zarówno do budżetowych wersji za kilkaset złotych, jak i do monstrualnych wynalazków nowej generacji, których cena przekracza kilka tysięcy. Ta różnorodność sprawia, że zazwyczaj trudno jest się nam zdecydować. Możemy jednak w miarę łatwo zawęzić krąg poszukiwań, gdy określimy z góry, w jakie gry planujemy grać. Łatwiej nam będzie wówczas dopasować kartę graficzną do możliwości, którym będzie musiała sprostać. Jeżeli pragniecie czerpać z gier pełną garścią, prawdopodobnie będziecie chcieli zainwestować w dobry monitor 4K i kartę najnowszej generacji. Sama cena karty wyniesie wówczas nie mniej niż trzy tysiące. Do tego należy doliczyć monitor. Jeżeli jednak chodzi o przeciętne doświadczenia wśród graczy i obsługę najpopularniejszych tytułów, budżet może być nieco luźniejszy. Do włączenia gier na średnich wymagań wystarczą nam kilkuletnie karty graficzne, których ceny zwykle zamykają się w widełkach między 500 i 900 złotych.

W co powinniśmy celować?

Kiedy zależy nam głównie na grach, idealnym rozwiązaniem będzie wybór karty, która będzie miała nie mniej niż 4GB VRAM. Najlepsze będą karty wyposażone w 6GB z uwagi na to, jak wiele detali prezentują dzisiejsze gry. Mimo wszystko nie będą koniecznością, jeżeli nie liczymy na rozgrywkę w najwyższej rozdzielczości.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here