Który system jest najlepszy do obsługi gier?

3
1843
Fot.Pixabay

Windows to od wielu lat jeden z najlepszych systemów operacyjnych do gier. Jest tak nie tylko dlatego, że oferuje ogromny wybór tytułów, ale także jest najlepiej zoptymalizowany do tego, aby je obsługiwać. Mimo wszystko to głównie różnorodność wyboru wpływa na wybór Windowsa, jeżeli chodzi o gaming. Wiele rozwiązań, które sprawiają, że system Windows ma najwięcej możliwości, stawia go na piedestale. Niektórzy użytkownicy uważają jednak, że istnieją pewne godne uwagi alternatywy. Mogą do nich należeć Linux oraz MacOS. Wszystkie systemy służą różnym odbiorcom i mają swoje indywidualne wady oraz zalety. Postarajmy się nieco przybliżyć ich szczegóły.

Windows

Microsoft Windows to z całą pewnością najbardziej lubiany i najchętniej wybierany ze wszystkich systemów. Ponad 60% użytkowników zarówno komputerów, jak i sprzętów mobilnych decyduje się na użytkowanie Windowsa. Już w 1990 roku pierwsza wersja znana jako Windows 3.0 była prawdziwą rewolucją na rynku. Chociaż miało to miejsce 3 dekady temu, już wtedy Microsoft wiedział, w jaki sposób uprościć interfejs. Dzięki ich działaniom praca użytkowników z całego świata stała się o wiele bardziej przyjemna i dynamiczna zarazem. Można śmiało powiedzieć, że Windows był pierwszym z systemów, który przybliżył funkcje komputerowe szerszym gronom użytkowników. To, co działo się później, znamy z własnego doświadczenia. Windows nigdy nie zaczął spowalniać swojego rozwoju. Prace nad nim prowadzone są do dziś. Doświadczyliśmy wielu wersji tego systemu. Najpopularniejszą był Windows 98, Windows 2000 i Windows XP. Dzisiejsza wersja Windowsa znana jest nam prawdopodobnie jako najbardziej dopracowany system na świecie. To właśnie on zdobył dla Microsoftu uznanie.

Fot.Pixabay

Linux

Linux to system, który możemy uznać za jeden z bardziej nietypowych. Korzystamy z niego za pośrednictwem silnika open source. Oznacza to, że źródło systemu jest dostępne dla każdego z nas. Mówiąc w skrócie, nad rozwojem Linuxa może pracować każdy bez wyjątku. W ten sposób otrzymujemy wiele systemów wbudowanych w jeden. Pomysłodawcą i twórcą pierwszej wersji Linuxa jest Linus Torvalds. Opracował go w 1991 roku. Nawet jeżeli jesteś jedną z osób, która nigdy nie miała styczności z Linuxem, z całą pewnością znasz AndroidOS. Android to nic innego jak system operacyjny, który firma Google stworzyła przy pomocy jądra Linuxa. Większość z nas spotkała się z nim na tabletach lub nowoczesnych smartfonach. Pamiętajmy jednak o tym, że różni programiści na przestrzeni lat korzystali z silnika Linuxa i tworzyli swoje własne dzieła. W ten sposób powstały darmowe systemy, z których korzystają dziś miliony osób. Należą do nich między innymi SteamOS, Ubuntu, i Debian.

MacOS

Korzenie jednego z czterech najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie sięgają prawdopodobnie okolic roku 1984. Mimo wszystko poprzednio system był zupełnie inną wersją Mac, który znamy dziś. Prototyp wersji, z której korzystamy dziś na sprzęcie od Apple, powstał dopiero w 2001 roku. Chociaż popularność tego systemu ustępuje Windowsowi, trzeba przyznać, że jest prawie tak samo dobry. Dzięki temu skupia wokół siebie ogromną liczbę użytkowników. MacOS od systemu Windows różni się głównie tym, że możemy go znaleźć na ograniczonej liczbie urządzeń. Z kolei Windows obecny jest prawie wszędzie. Korzystamy z niego na naszych laptopach do gier, desktopach biurowych i na komputerach stacjonarnych starszej oraz nowszej daty. Podobnie do Windowsa MacOS jest też niezwykle wydajnym systemem. Należy jednak mieć na uwadze, że został zaprojektowany w taki sposób, aby być kompatybilnym tylko ze sprzętem od Apple. System jest bezpieczny, dlatego też wybieramy go często w celach służbowych. Ostatecznie sprawdza się też w rękach laika.

Jak poszczególne systemy wypadają na tle dostępu do gier?

Jeżeli chodzi o pożądany przez nas aspekt wydajności, Windows z Linuxem radzą sobie podobnie. Musimy jednak mieć na uwadze to, że Windows jest zglobalizowanym systemem, który jest regularnie aktualizowany. Z kolei różne wersje Linuxa szczycą się swoim autonomicznym działaniem, co może wpływać na różnice w optymalizacji gier. Pomimo tego, że wersje Linuxa znane ze SteamOS i Ubuntu świetnie radzą sobie z grami, Windows jest nieco bardziej spójny. MacOS to pozycja, która z całą pewnością najmniej sprzyja graczom. Dzieje się tak z powodu celów, które obrała sobie firma Apple. Zależy im głównie na tym, aby ich sprzęt był jak najbardziej kompaktowy i dynamiczny w użyciu. Ich delikatne podzespoły nie przewidują miejsca na masywne procesory i karty, dlatego też nie ma potrzeby, aby system był zoptymalizowany pod względem obsługi popularnych gier. Reasumując nasze zestawienie, musimy uznać Windowsa za zwycięzcę. Nie tylko najlepiej obsługuje gry, ale także ma do nich nieograniczony dostęp.

Fot.Pixabay

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here