Na jakie udogodnienia warto zwrócić uwagę kupując kartę graficzną?

1
1169
Fot.Pixabay

Wszyscy jako gracze jesteśmy zainteresowani wysoką jakością, jeśli chodzi o sprzęt do gier. Dlatego też staramy się być na bieżąco, jeżeli chodzi o rynek kart graficznych. Ostatnio trudno jednak dotrzymać kroku najpopularniejszym firmom, które nieustannie prześcigają się między sobą, produkując sprzęt. Mamy dostęp do tak dużej liczby kart graficznych, że często nie wiemy, która z nich będzie najlepszym wyborem. Możemy przebierać między różnymi wersjami budżetowymi. Do wyboru mamy także karty przeznaczonymi do komputerów pracowniczych i potężne karty obsługujące rozdzielczość 4K w najnowszych grach. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać kartę spełniającą nasze oczekiwania?

Ray tracing

Jeżeli mówimy o udogodnieniach wprowadzanych za pośrednictwem najnowszych części komputerowych, nie możemy pominąć osiągnięć, które zaserwowała nam Nvidia. To właśnie oni wyróżniają się ogromną listą osiągnięć, które wprowadzi pod postacią serii kart graficznych RTX. Jako pierwsza firma stworzyli rdzenie wspomagane sztuczną inteligencją, które wspierają działanie śledzenie promieni w czasie rzeczywistym. Nazywamy tę technologię w skrócie Ray Tracingiem. Mimo wszystko z uwagi na to, że jest to nowość na rynku, nie wiemy dziś, jak wiele gier będzie obsługiwało daną technologię w przyszłości. Stawianie na zaawansowany Ray Tracing jest w pewnym sensie czystym prognozowaniem. Warto przypomnieć o tym, że wiele obiecujących osiągnięć graficznych znanych w przeszłości nie spełniło zadania. Jeżeli jednak spojrzeć na to od strony czysto pragmatycznej, nie zaszkodzi nam wyposażyć się w przyszłościowy sprzęt. Pomimo tego, że powinniśmy spoglądać na karty graficzne pod względem możliwości, które oferują dziś, nie zaszkodzi zasugerować się rozwiązaniami, które mogą zyskać na wartości.

Fot.Pixabay

Referencyjna czy niereferencyjna karta graficzna?

Nawet jeśli z góry zaplanujesz, którą kartę graficzną planujesz kupić pod względem mocy, spotkasz się z wieloma opcjami. Nadal musisz zdecydować się na producenta, konkretny model oraz projekt. Warto dla przykładu porównać firmę Nvidia i AMDNvidia tworzy swoje własne referencyjne karty graficzne, które są sprzedawane pod określoną postacią. Przykładem może być niezwykle popularna dziś karta RTX 2060. Z kolei firma AMD woli licencjonować swoje produkty i przekazywać referencje innym producentom, którzy będą nad nimi pracować. Droższe projekty kart kosztują wówczas więcej z wielu sensownych powodów. Pomimo tego, że mamy do czynienia z podobnym modelem, droższa karta może zostać wyposażona w dodatkowe wentylatory i system chłodzenia. Umożliwi to wprowadzenie wyższego taktowania karty i zmniejszy szansę na jej przegrzanie się. Wydajniejsze chłodzenie w kartach niereferencyjnych może okazać się niezwykle przydatne. Chociaż ilość fps w grze wzrośnie nieznacznie, dzięki lepszemu chłodzeniu system będzie pracował cicho i w wydajnej temperaturze.

Popularne zalecenia pośród kart graficznych

Jeżeli zaczniesz sukcesywnie zawężać obszar poszukiwania podczas wyboru karty graficznej, prawdopodobnie oznacza to, że wziąłeś pod uwagę większość opcji. W takim wypadku kolejnym krokiem powinno być przejście do testów wydajności poszczególnych GPU, którymi jesteś zainteresowany. W ten sposób możemy wyłonić najlepsze z kart graficznych spośród tych, które wytypujemy metodą eliminacji. Zawsze jednak powinniśmy mieć na uwadze, że gdy zdecydujemy się na zakup konkretnej karty graficznej, inne firmy mogą mieć alternatywne opcje o podobnych parametrach. Jeśli nie chcemy przepłacać, rozsądną decyzją będzie zdecydowanie się na kartę, która wydaje się przystępna cenowo. Wiele kart pomimo tego, że są wyprodukowane przez inne firmy, oferują taką samą wydajność. Pomimo tego, że punkt wyjścia w przypadku zakupu może wydawać się nieco zagmatwany, ułatwimy sobie sytuację, jeżeli wybierzemy lubioną firmę wśród kart graficznych. Dzięki temu, gdy zainteresuje nas model GTX 1650 Super, nie będziemy musieli rozważać tego, czy nie lepiej kupić AMD Radeon RX 570.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here