Na których modelach kart graficznych nie zawiedziemy się w dzisiejszych czasach?

0
1080
Fot.Pixabay

Chociaż rynek kart graficznych jest ogromny, wielu z nas nadal nie wie, w jaki sposób zdecydować się na właściwy model. Prawdopodobnie ma to związek z cenami kart graficznych, które nieustannie rosną. Większość osób zastanawia się, w jaki sposób dokonać zakupu, którego nie będą żałowali w niedalekiej przyszłości. Pomożemy wam w podjęciu tej decyzji, prezentując kilka kart graficznych z różnych kategorii. Omówimy budżetowe rozwiązania, GPU obsługujące gry na średnich ustawieniach oraz kary przeznaczone dla prawdziwych graczy, oczekujących rozgrywki w jakość 4K.

Budżetowe karty graficzne

Chociaż stara wersja AMD RX 570 wyposażona w 4GB VRAM nadal kosztuje 600 złotych, możemy kupić lepsze modele niewiele drożej. Nvidia wypuściła na rynek model pod nazwą GTX 1650, który jest około 30% wydajniejszy. Możemy go kupić w niektórych sklepach nawet w cenach między 800-900 złotych. Jest to niezwykle opłacalny wybór z uwagi na to, że karta ta zużywa znacznie mniej energii od poprzednika pochodzącego z AMD. Dodatkowo została wyposażona w sprzęt, który pomoże nam kodować i dekodować wideo. Dzięki takim ofertom możemy wyposażyć się w znacznie lepszy sprzęt za niewiele większą kwotę. Jeżeli starasz się jak najbardziej oszczędzić na grafice, uwzględnij również to, że GTX 1650 może działać wydajnie nawet bez dobrego procesora. Nawet w przypadku, gdy naszym priorytetem jest zaoszczędzenie, inwestycja w części komputerowe starszej generacji nie ma sensu. Są one o wiele bardziej obciążające dla naszego systemu.

Fot.Pixabay

Najlepsze karty do obsługi gier w 1080p

W wielokrotnych testach model karty GTX 1660 Super wypadł o 15% lepiej od zwykłego modelu GTX 1660. Tym samym jest ponad 40% wydajniejszy od budżetowych modeli, takich jak GTX 1650. Jeżeli zależy nam na dobrych wrażeniach pod względem grafiki w grze, warto dopłacić 100 złotych. Tak mała różnica cenowa oddziela od siebie modele GTX 1660GTX 1660 Super, pomimo o wiele większej wydajności drugiego konkurenta. Jeżeli chodzi z kolei o zużycie energii między lepszymi kartami od firm AMD Nvidia na tym polu nie zauważyliśmy nigdy zbyt wielkich różnic. Nvidia ma jednak pewną przewagę nad AMD. Pomimo tego, że ich karty graficzne ze średniej półki są dostępne w podobnych cenach. Wiemy, że modele Nvidia lepiej sprawdzają się podczas streamowania obrazu z gier.

Karty do rozgrywki w 1440p

Obecnie jednym z lepszych graficznych wyborów od AMD jest RX 5700 XT. W rzeczywistości jest o około 5% mniej wydajny od modelu RTX 2070. Mimo to zachęca atrakcyjną ceną, ponieważ za jedynie 5% gorszą wydajność, zapłacimy aż 400 złotych mniej. To daje firmie AMD pewną przewagę w tej kategorii cenowej. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby obsługiwać gry z systemem ray tracingu, pomyśl nad RTX 2070. Architektura kart graficznych, o którą zadbała Nvidia, sprawia, że są one całkiem oszczędne, jeśli chodzi o zużycie energii. Pomimo tego, że lepsze karty AMD poradzą sobie z obsługą gier w 1440p, nie są wyposażone w technologię ray tracing.

Najlepsze karty do gier VR

Każdy gracz, który wyposażył się w zestaw do gry w wirtualnej rzeczywistości, wie jak wymagający, jest to sprzęt. Dlatego też nie powinno nikogo zaskakiwać to, że wymaga on wyposażenia się w karty graficznej z nieco nowszej generacji. Jeżeli chcemy zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość i czerpać z niej przyjemność, musimy wyeliminować wszelkie lagi i opóźnienia. W tym wypadku polecamy model Nvidia GeForce GTX 2070 Super. Jest to wybór wystarczający, aby obsłużyć wszelkie znane tytuły VR. Karta ta nadąży za nawet najszybszymi częstotliwościami odświeżania obrazu.

Karty obsługujące rozdzielczość 4K

Jeśli poprzednia technologia kart graficznych to dla ciebie za mało i szukasz czegoś z najwyższej półki, przejrzyj ofertę firmy Nvidia. Mają oni do zaoferowania GeForce RTX 2080 TI. Jest to model karty, która pozwoli co zmaksymalizować jakość rozgrywki nawet w rozdzielczości 4K. Innymi słowy, karta ta włączy niemal każdą grę, nawet w ustawieniach ultra.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here