Najważniejsze części niezbędne do budowy komputera

2
1295
Fot.Pixabay

Dzisiejsze komputery są niezwykle zaawansowanymi maszynami obliczeniowymi, do których dostęp ma niemal każdy z nas. Dzisiejszy sprzęt może być używany do pracy biurowej, do czynności artystycznych oraz do jednego z najczęstszych powołań, czyli gier. Rynek gamingowy jest ogromny i nieustannie rozwija swoje możliwości. Wywiera na producentach konieczność ulepszania aktualnych części do komputerów i wprowadzania wielu poprawek. Nie każdy aspekt budowy komputerów jest mimo wszystko skomplikowany. Wewnątrz obudowy znajduje się mnóstwo łatwych do zidentyfikowania elementów. Nie trzeba być ekspertem, aby rozpoznać niezbędne komponenty komputera. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Płyta główna – serce każdego komputera

Płyta główna jest niezwykle ważnym. O ile nie najważniejszym komponentem każdego komputera. Jest tak, ponieważ z płytą główną musisz połączyć każdą z innych części, która wsadzisz do swojej maszyny. Jeżeli chcesz nauczyć się nieco o sprzęcie komputerowym, powinieneś zacząć od rozpoznania płyty głównej. Jest to niewielka płytka, która umożliwia wymianę informacji między innymi częściami w komputerze. Dzięki niej wszystko może sprawnie działać. Łatwo porównać ten element do serca, które pompuje krew do innych organów niezbędnych do podtrzymania ludzkiego życia. Płyta główna ma tak zwane porty. Porty są wejściami, do których możemy wpiąć inne części komputerowe lub narzędzia do obsługi komputera. Dzięki portom będącym odrębnymi wpięciami możemy podłączyć do naszego komputera karty graficzne, dyski, myszki, klawiatury i wiele więcej. Płyta główna jest również miejscem, które przechowuje niezbędne komputerowi informacje. Działają one nieustannie w jej wnętrzu, nawet gdy wyłączymy nasz sprzęt.

Fot.Pixabay

Zasilacz do komputera lub laptopa

Trudno przypisać zasilaczom skomplikowane zadanie pomimo tego, że są jednym z najważniejszych komponentów. Zasilacze odpowiadają za dostawę prądu dla innych podzespołów komputerowych, dlatego też najprościej działanie zasilacza tłumaczy jego nazwa. Zasila on nasz zestaw komputerowy. W przypadku komputera stacjonarnego zasilacz jest wpinany do płyty głównej. Dzięki temu po uruchomieniu płyta główna wysyła prąd to wszystkich innych części komputera. Jeżeli chodzi o laptopa, zasilacz podłączany jest do baterii wewnątrz laptopa. Dzięki rozwiązaniu, które umożliwia nam podłączenie zasilacza bezpośrednio do baterii, możemy ją ładować zawsze, gdy korzystamy z naszego sprzętu.

Procesor w komputerze

Mówiliśmy już o sercu komputera. Jednak analogicznie do ludzkiego organizmu potrzebuje on także mózgu odpowiedzialnego za wszelkie skomplikowane operacje i obliczenia. Funkcję mózgu w komputerze spełnia jego procesor, który możemy znaleźć pod nazwą CPU. Jest to część maszyny komputerowej odpowiedzialna nie tylko za same obliczenia, ale także za regulację ich prędkości. Praca wykonywana przez procesory w komputerze produkuje dużo ciepła. Z tego powodu nasze maszyny muszą być wyposażone w wiatrak, który zadba o chłodzenie. W przeciwnym wypadku zbyt duża ilość wygenerowanego ciepła mogłaby uszkodzić inne części w komputerze. Wentylator potocznie nazywany wiatrakiem zwykle skierowany jest na najważniejsze części wewnątrz obudowy komputera. Im bardziej skomplikowaną pracę będzie wykonywał komputer, tym lepszego procesora będzie potrzebował, aby sobie z nią poradzić.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to tymczasowa pamięć obliczeniowa naszego komputera. Każdy proces obsługiwany przez maszynę wymaga pewnej pamięci tymczasowej, aby sprzęt mógł efektywnie wykonywać swoją pracę. Za to właśnie odpowiada pamięć tymczasowa, czyli RAM. Każdy nowy program lub karta przeglądana w internecie otwarta przez nas na komputerze zostają umieszczone w tymczasowej pamięci. Będą się tam znajdowały do momentu, w którym je wyłączymy. Im więcej pamięci RAM posiada nasz sprzęt, tym więcej programów i funkcji może jednocześnie obsługiwać, zanim zacznie się zacinać lub zwalniać. Jeżeli uważasz, że twój komputer zwalnia lub zacina się przy obsługiwaniu kilku procesów jednocześnie, być może potrzebuje większej ilości RAMu.

Fot.Pixabay

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here