Różnice między stacjonarnym komputerem i laptopem

2
2621
Fot.Pixabay

Komputer stacjonarny jest jednostką komputerową, którą wykorzystujemy powszechnie do pracy, gier oraz różnorodnych zajęć innego rodzaju. Komputer stacjonarny określamy jednostką centralną. Działanie jednostki jak w przypadku innych sprzętów elektronicznych opiera się na pracy systemu operacyjnego. Mówiąc o komputerach, musimy jednak wziąć też pod uwagę przenośne wersje, czyli laptopy. Wraz z jednostkami centralnymi są dwoma najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami do rozrywki i pracy na całym świecie. Omówimy najważniejsze różnice między wersją komputera stacjonarnego oraz powiemy nieco na temat tego, co ma do zaoferowania laptop.

Na czym polega praca komputera stacjonarnego?

Musicie pamiętać o tym, że wasz komputer stacjonarny zawsze musi być skonfigurowany za pośrednictwem WiFi, systemu bluetooth oraz portów USB. Bez spełnienia powyższych warunków, praca na komputerze stacjonarnym byłaby niemożliwa. Wszelkie specyfikacje są niezwykle różnorodne, dzięki czemu każdy użytkownik może dobrać właściwy sprzęt w zależności od czynności, do których do wykorzysta. Jeżeli szukasz komputera dla siebie lub rodziny jedynie do przeglądania internetu, wystarczy niskiej klasy sprzęt bez pokaźnego dysku pamięci, pamięci RAM oraz karty graficznej. Jeżeli jednak pragniesz zapewnić sobie sprzęt, który sprosta najnowszym grom komputerowym, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Będzie to zazwyczaj wiązało się z niemałą inwestycją z uwagi na to, że części do komputerów są coraz droższe.

Fot.Pixabay

Czym są laptopy?

Laptopy są przenośnymi wersjami komputerów stacjonarnych. W przeciwieństwie do dużej jednostki centralnej możecie je zabrać dosłownie wszędzie. Podczas gdy do używania komputera musicie zwykle wyposażyć się w myszkę, zestaw głośników lub słuchawek, klawiaturę i monitor, laptop ma wszystko wbudowane fabrycznie. W związku z tym w wielu przypadkach sprzęt ten okazuje się o wiele bardziej wygodny dla osób podróżujących. Dodatkowo laptopy wyposażyliśmy w baterie. Ze względu na ten element, laptop może być wykorzystywany bez stałego źródła prądu nawet przez kilka godzin. Niektórzy producenci sprzętów wysokiej jakości rozwijają swoje baterie. Dzięki temu z laptopa z zaawansowaną baterią możecie korzystać nawet przez kilkanaście godzin. Taki sprzęt z całą pewnością spełni wasze oczekiwania na wypadek, gdy udacie się w dłuższą podróż. Podobnie jak w przypadku komputerów musicie wybrać laptopa za pomocą jego specyfikacji. Niektórym z was wystarczą tańsze laptopy spełniające jedynie podstawowe funkcje. Inni jednak wykosztują się nieco bardziej.

Podobieństwa między laptopami i komputerami stacjonarnymi

Prawdopodobnie większość z nas wykorzysta dziś laptop i komputer stacjonarny w ten sam sposób. Wszystko będzie zależało od indywidualnych preferencji. Jakie zatem podobieństwa możemy wyróżnić, mówiąc o laptopach i komputerach stacjonarnych? Większość tego typu sprzętów producent sprzedaje z zainstalowanym już oprogramowaniem. Kiedy przejrzycie strony z komputerami stacjonarnymi i laptopami zauważycie, że niemal każdy ma w swoim zestawie Windows i sterowniki. Dodatkowo bez względu na to, czy jest to komputer przenośny, czy też nie, producent wyposaży go w złącza USB. Do tej pory w obu wersjach możecie zauważyć wejścia na płyty CD oraz DVD. Jest to cecha wspólna, która z czasem zaczyna zanikać, ponieważ płyty odchodzą do lamusa. Coraz częściej korzystamy z pendrive. Skutkuje to brakiem potrzeby na wykorzystywanie napędów na CD romy.

Główne różnice między pc i laptopem

Najbardziej zauważalną różnicą jest nie tylko to, że laptopa łatwiej nam przenieść. Zwróćmy uwagę na to, że komputer stacjonarny wymaga wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych do pracy. Chociaż nieprzenośne wersje nadal zrzeszają ogromne liczby fanów, musimy przyznać, że laptop oferuje znacznie większą wygodę. Jeżeli nie mamy ze sobą myszki, zawsze możemy skorzystać ze wbudowanego touchpada. Nigdy nie musicie się przejmować dźwiękiem, dzięki wbudowanym głośnikom, a nawet mikrofonowi. W zestawie laptop posiada też kompatybilną kamerę. Nikomu nie musimy też wspominać o klawiaturze, dzięki której zaoszczędzimy na kupnie kolejnego komponentu. Posiadacze laptopa prawdopodobnie na co dzień o tym nie myślą. Zwróćcie jednak uwagę na to, jak wiele sprzętu musielibyście dodatkowo zabierać ze sobą, gdy podróżowalibyście z komputerem stacjonarnym. Prawdopodobnie istotną do poruszenia różnicą będzie także moc. Laptop może być zasilany prądem bezpośrednio z gniazdka, ale także oferuje zasilanie przy pomocy baterii. Komputery stacjonarne mogą czerpać energię jedynie z zasilacza.

Fot.Pixabay

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here