Czym tak właściwie jest chromebook?

0
877
Fot.Pixabay

Chromebooki stanowią dziś pewnego rodzaju innowacyjne podejście do mobilnych komputerów. Od wielu lat stanowią świetną alternatywę dla laptopa i macbooka. Jeżeli szukacie laptopa, który został wyposażony w system przyjazny laikom i jest przystępny dla portfela. Chromebook spełni swoje zadanie wyśmienicie. Każda osoba zainteresowana chromebookiem powinna rozważyć jednak kilka kwestii przed zakupem. W naszym wpisie zwrócimy uwagę na to, jakie ograniczenia mają chromebooki i czego możemy się po nich spodziewać.

Jaki system operacyjny posiada chromebook?

Chromebooki korzystają z nieco mniej znanej platformy operacyjnej. Jest nią ChromeOS. Zazwyczaj w przypadku wielu komputerów stacjonarnych, laptopów, a nawet tabletów i smartfonów spotykamy się z Windowsem. Rzadziej z Androidem i systemem MacOS. Google postanowiło jednak pójść krok naprzód i stworzyli swój własny autonomiczny system operacyjny. Niegdyś mieliśmy do czynienia jedynie z komputerami stacjonarnymi i pierwszymi, niedoskonałymi wersjami urządzeń mobilnych. Dziś producenci udostępniają nam niezliczony wybór sprzętu. Od nowoczesnych smartfonów i tabletów, które potrafią zastąpić funkcjonalność komputera. Ostatecznie po laptopy i ich pochodne, do których możemy zaliczyć chromebooki. Warto również powiedzieć kilka słów o samym systemie operacyjnym. Reasumując, jest to przeglądarka Google Chrom, przerobiona na użytkowy system operacyjny. Zawiera wszelkie funkcje, których potrzebujesz do pracy, swobodnego przeglądania treści w internecie i oglądania filmów online. ChromeOs oferuje prosty w użyciu system umożliwiający szybki dostęp do poczty, YouTube, map oraz kilku innych popularnych aplikacji.

Fot.Pixabay

Jakie funkcje ma ChromeOS?

Domyślny system operacyjny, który znajdziecie na chromebookach w przeciwieństwie do Windowsa i Androida, nie będzie nadawał się do gier. Ma jednak mnóstwo zupełnie innych zastosowań. W związku z tym, że cały system jest przerobioną wersją przeglądarki, jego działanie w dużej mierze opiera się na aplikacjach internetowych. W ten sposób wnioskując, większość pracy na chromebookach będziemy wykonywali na aplikacjach zewnętrznych, w sieci. Jednak w przeciwieństwie do Windowsa, na którym mamy dostęp do wielu programów. Zaproponowany przez twórców chromebooka system, oferują nam przede wszystkim szybki i przejrzysty dostęp do narzędzi niezbędnych w trakcie nauki i pracy. Jest to lekki system operacyjny, który sprawdza się wyśmienicie, nawet na urządzeniach nieco gorszej jakości.

Ilość pamięci i jakość ekranu

Ponieważ ilość pamięci na chromebookach jest znacznie ograniczona w zestawieniu nawet z klasycznymi laptopami, musimy radzić sobie inaczej. Nie zawsze musi to być dla nas ograniczenie. Na niektórych tabletach bardzo mała ilość pamięci faktycznie bywa uciążliwa. W przypadku chromebooka producent umożliwił nam jednak przechowywać wszystko online. Dzięki temu, że możemy przechować ogromną ilość naszych plików w chmurze, chromebook ma do nich natychmiastowy dostęp. Możemy też wyposażyć się w model o zwiększonej pamięci lokalnej. Musicie jednak liczyć się z tym, że słono za niego zapłacicie. Dodatkowa pamięć w przypadku tego sprzętu jest raczej miłym dodatkiem, nie należy do konieczności. W ten sposób chromebooki generują pewną zaletę. Zapisywanie naszych danych online sprawia, że możemy mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia. To znacznie ułatwia przesyłanie plików. Ponadto, gdy twój chromebook zostanie zezłomowany, nie musisz martwić się o utratę ważnych dla ciebie plików.

Praca w trybie offline

Jak już wcześniej wspomnieliśmy chromebooki, są urządzeniami opierającymi swoją pracę o działanie internetu. Mimo wszystko nie są bez niego bezużyteczne. Przykładowo posiadacze chromebooka nadal mogą pracować z dokumentami zapisanymi na dysku Google bez dostępu do sieci. Mogą również przeglądać wcześniej odebrane maile. Wszystkie aplikacje obsługiwane w trybie offline zsynchronizują się z urządzeniem, gdy zostanie ono ponownie podłączone do sieci.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here