Jak wybrać komputer, który spełni nasze oczekiwania?

1
1165
Fot.Pixabay

Komputery to urządzenia, które mają różne rozmiary, różne kształty oraz specyficzne moce obliczeniowe. Jak zatem wybrać właściwy sprzęt komputerowy, który będzie nadawał się do naszych codziennych zadań? W poniższym wpisie wyjaśnimy, w jaki sposób dobrać komputer do swoich indywidualnych potrzeb.

Do czego będziemy używać naszego sprzętu?

Po pierwsze musimy ustalić, że komputer używany w biurze przez klasycznego pracownika umysłowego będzie różnił się od sprzętu, którym operują profesjonalni graficy, programiści, czy też gracze poszukujący wysokiej mocy obliczeniowej w kartach graficznych i procesorach. Istnieją też potrzeby powiązane z sektorami naukowymi, gdzie sprzęt musi spełniać rygorystyczne wymogi. Ludzie zajmujący się finansami, badaniami naukowymi i pracą kreatywną będą potrzebowali komputera o zupełnie innym poziomie funkcjonalności i wydajności. Jeżeli zatem chodzi o części komputerowe w danym sprzęcie, wszystko jest ściśle zależne od pracy, która będzie na nim wykonywana. Urządzenia obsługiwane przez wyspecjalizowanych pracowników będą zwykle wymagały też nośników o wysokiej pamięci. Dysk twardy komputera lub laptopa osoby jedynie surfującej po internecie w wolnych chwilach po pracy, nie musi mieć aż tak rozległej objętości, jak sprzęt wysokiej klasy pracownika umysłowego.

Fot.Pixabay

Wybór systemu dla sprzętu komputerowego

Oceniając zainteresowanie poszczególnymi systemami operacyjnymi na podstawie globalnej statystyki, wiemy, że ponad 50% użytkowników komputerów korzysta z Windowsa. Sprawdza się on bardzo dobrze w przypadku osób fizycznych, a także małych i średnich firm. Możemy z całą pewnością uznać, że Windows zdominował światowy rynek już dawno temu. Dziś jedynie utrzymuje swoją pozycję, wdrażając na rynek coraz to nowsze produkty i aktualizacje swoich oprogramowań. Dlaczego jednak większość zainteresowania zdołał zaskarbić sobie ten jeden system operacyjny? Microsoft zdołał zdominować globalny rynek komputerów osobistych i firmowych, dzięki szerokiej dostępności swojego produktu nieprzerwanie od ponad dwóch dekad. Za pośrednictwem skutecznej kampanii promującej skuteczny system operacyjny od wielu lat, firma ta wypracowała sobie status prawdziwego giganta, który swoim zasięgiem przyćmił ponad połowę konkurencji. Wiele osób uważa, że popularność wcale nie oznacza jednak, że Windows jest najlepszym systemem na rynku.

Prawdopodobnie większość osób słyszała o firmie Apple. Są oni odpowiedzialni za system, który pomimo tego, że odstaje od tworu Microsoftu, zaskarbił sobie aż 9% klientów na rynku. Mowa tutaj o systemie operacyjny MacOS. Mniej popularnym wyborem, który mimo braku rozgłosu cieszy się sympatią wśród niektórych użytkowników, jest system operacyjny Linux. Co jednak skłania użytkowników do wyboru systemów innych od Windowsa, skoro firma ta zawładnęła ponad połową rynku? Dobrym przykładem może być tutaj Linux. System ten oferuje darmową i niezwykle praktyczną bazę danych, która może zostać wykorzystana przez programistów, grafików i innych pracowników umysłowych z rozmaitych dziedzin. Wiele osób zgodnie potwierdza, że Linux ma jedną ogromną przewagę nad Windowsem. Jego zabezpieczenia o wiele rzadziej są celem ataku hakerów próbujących wykraść nasze dane osobiste.

Jakie formy sprzętu komputerowego są dostępne na rynku?

Sprzęty komputerowe dostępne są w wielu różnych formach. Mamy dziś do czynienia zarówno z przenośnymi, jak i stacjonarnymi nośnikami. Najczęściej wybieranymi przenośnymi sprzętami komputerowymi są dziś tablety i laptopy. Jeśli chodzi z kolei o stację roboczą z monitorem, wybór bywa nieco bardziej skomplikowany. W tym przypadku kompromisy w wyborze różnorodnych części komputerowych, podzespołów i dodatków ułatwiających nam użytkowanie z naszego sprzętu znacznie rośnie. W dzisiejszym świecie cyfrowym stoimy przed wyborem wielu rozwiązań związanych z innowacją przestrzeni i mocy obliczeniowej. Niewiele osób słyszało o tym, że możemy już kupić komputer stacjonarny, który został zespolony z monitorem. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione w pracy biurowej. Korzysta z niego wielu pracowników firmy Amazon. Ostatecznie jednak musimy dokonać zakupu ze względu na to, do czego wykorzystamy nasz sprzęt. Jeżeli szukamy komputera gamingowego dla naszych dzieci, nie powinniśmy sugerować się sprzętem profesjonalnych informatyków lub pracowników umysłowych wykonujących specjalistyczną pracę na sprzęcie premium.

Fot.Pixabay

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here