Wojna między laptopami i komputerami stacjonarnymi od kilku lat nabrała zupełnie nowego tempa. Stało się tak, ponieważ laptopy pomimo tego, że są sprzętem przenośnym, coraz częściej zbliżają się możliwościami do stacjonarnych odpowiedników. Jeszcze 15 lat temu prawdopodobnie nikt z nas nie wyobrażał sobie, aby wsadzić do laptopa potężne GPU i procesor. Dziś wiele laptopów przeznaczonych do gier spełnia te wymagania. Zostaję one wyposażone w najnowsze serie kart graficzny i mają nawet 16gb pamięci RAM. Jeżeli pamiętacie czasy, w których laptopy były jedynie sprzętem do pracy, zwróćcie uwagę na to, że odeszły one w niepamięć. Czy mogą jednak równać się z komputerami w grach? Przekonajmy się.
Ekrany do gier
Wyświetlacz twojego ekranu jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa zarówno na jakość pracy, jak i obsługi gier. Ostatecznie każdy z nas zgodzi się z tym, że zanurzenie się w wirtualnym świecie gier polega na tym, aby jak najlepiej zinterpretować obraz. Dzięki szczegółom i obecności wysokiej jakości elementów graficznych możemy lepiej poczuć się w samym świecie gry. Wybór dowolnego monitora, jak i jego wymiana to prawdopodobnie jedna z największych zalet komputerów stacjonarnych. Dzięki tej możliwości w pewnym sensie zawsze będą górowały nad laptopami bez względu na to, jak dobre części komputerowe w nie wsadzimy. W przypadku laptopa jesteśmy związani z wyświetlaczem do końca jego żywotności. Jeżeli zaś chodzi o komputery, zawsze możemy wyposażyć się w lepszy monitor. Większość dobrych laptopów do gier to 15-17 cali i jakość Full HD. Oczywiście zawsze możemy podłączyć laptopa pod monitor 4K, jednak to kolejny z komponentów, który wymaga oddzielnego zakupu.
Na jaki ekran się zdecydować?
Niezależnie od tego, czy jesteście fanami komputerów stacjonarnych, czy też wygodnego sprzętu przenośnego, możecie kupić kilka dodatków. Nawet w przypadku laptopa, jeżeli waszym głównym celem jest granie w najnowsze gry, zróbcie sobie przysługę i dokupcie monitor do zestawu. Korzyści, które monitor do gier wniesie, będą dosłownie nieograniczone. Ten jeden komponent będzie miał ogromny wpływ na jakość twojej gry i to, w jaki sposób twój sprzęt wyświetli kolory, rozdzielczość i szczegóły obrazu. Tutaj pojawia nam się kolejna zaleta komputerów stacjonarnych. Możemy podłączyć je do wielu monitorów zewnętrznych, gdy laptop może obsłużyć tylko jeden w tym samym czasie. Granie na kilku ekranach to nie tylko większe pole do wyświetlania obrazu, ale także lepsze zaangażowanie w wirtualną rozgrywkę. Dzięki temu, że możesz zobaczyć na swoich ekranach więcej od przeciwnika, da ci to realną przewagę w rozgrywce. Reasumując nasze zestawienie, laptopy wypadają znacznie gorzej, jeżeli chodzi o aspekt związany z wyświetlaczami.
Wydajność rozgrywki
Nawet najlepsze wydanie laptopa przeznaczonego do gier, które możemy sobie wyobrazić, będzie jedynie mobilną wersją komputera. Co za tym idzie, nie możemy liczyć na to, że wysokiej klasy komputer stacjonarny będzie miał gorsze podzespoły od najlepszego laptopa do gier. Jest to praktycznie niemożliwe. Różnica wielkości nie wpływa tylko na mobilność sprzętu, ale także na jego wydajność. Laptopy mogą zachować swoje niewielkie rozmiary, dzięki mobilnym częściom komputerowym, które umieszczają w nich producenci. Mobilne wersje procesorów i kart graficznych nie dorównają ich odpowiednikom wsadzonym w komputery stacjonarne. Pamiętajcie również o tym, że laptopy mają wewnątrz swojej obudowy znacznie mniej przestrzeni, a to wpływa na gorszą cyrkulację powietrza. Co za tym idzie, komputer stacjonarny nie będzie grzał się tak szybko, jak laptop. Niezależnie od tego, jak wiele komponentów dodamy do komputerów, ich obudowa zawsze będzie miała więcej miejsca od obudowy laptopa. Jeżeli chodzi o wydajność i szybkość w grach, laptop zajmuje drugie miejsce.
Jakość dźwięku
Kolejnym aspektem, który jest istotny dla graczy to dźwięk. Ciężko o niezapomniane emocje w grze bez wysokiej klasy dźwięku, który doda rozgrywce klimatu. Chociaż dzisiejsze laptopy do gier oferują nieporównywalnie lepsze możliwości od sprzętów mobilnych znanych sprzed dekady, nadal nie dorównują komputerom. Dzieje się tak z uwagi na ogromne możliwości, które zyskujemy podczas dopasowywania głośników lub słuchawek do komputerów stacjonarnych. Dodatkowo musimy niestety zwrócić uwagę na to, że laptopy z dobrą kartą graficzną zazwyczaj są wyposażone w głośne chłodzenie, które ma za zadanie powstrzymać kartę przed przegrzaniem. Często przyspieszone obroty wiatraków zaczynają hałasować i obniżają ogólne wrażenia z rozgrywki.
[…] obudowy, producent nie musi obawiać się o wydatki energetyczne. Nawet jeżeli procesor w komputerze stacjonarnym będzie miał tendencję do nagrzewania się, nie wpłynie to na resztę części komputerowych. […]
[…] adaptując się do kształtu osoby siedzącej na fotelu. Jeżeli spędzasz wiele godzin przed laptopem lub komputerem stacjonarnym, nie oszczędzaj na swoim kręgosłupie i wybierz […]